Nordanstig vs Hudiksvall — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
39
Trygghet
52
21
Ekonomi
60
30
Boende
63
40
Utbildning
60
16
Hälsa & vård
26
32
Livsmiljö
52
Nyckeltal
9 284 stInvånare37 341 st
34,02%Skatt inkl. region33,12%
46,2 årMedelålder46,0 år
841 per 100 000 invVåldsbrott972 per 100 000 inv
8,0%Ungdomsarbetslöshet7,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
—
1 150 000 kr
1 200 000 kr
2 100 000 kr
1 100 000 kr
1 500 000 kr
Utbildning
210,4Meritvärde åk 9219,7
86,7%Behöriga till yrkesprogram85,4%
77,3%Behöriga till NV/teknik80,1%
79,1%Behöriga lärare84,0%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,9
73%Tillgång till sjukvård86%
60%Upplever rimlig väntetid60%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto-0,1%
+0,2%Befolkningstillväxt-0,5%
9,0VAB-dagar per förälder7,4
11,5Barn i idrott34,5
86,3%Inskrivna i förskola87,6%
11,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,6
5,3Barn per anställd5,6
59,6%Behöriga förskollärare57,5%
Jobb & arbetsmarknad
81,9%Sysselsättningsgrad83,6%
365 100 krMedianinkomst386 700 kr
72,5Nöjdhet med företagsklimat82,1
43%Invånare som pendlar14%
Trygghet
56Kommunindex för trygghet62
17,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
7,7%Brottsoro påverkar livskvalitet4,6%
8,3%Anmälda brott per invånare11,2%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
36%Nöjdhet idrott & friluftsliv67%
3,5 kmAvstånd till skyddad natur3,0 km
58%Skötsel av naturområden77%
Kultur & fritid
31%Kultur- och nöjesliv57%
1 442 krKultursatsning1 378 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande83%
8,6%Elever i kulturskola11,8%
Klimat
2160 hSoltimmar/år2709 h
728 mmRegn/år672 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 148 krSkola & förskola29 232 kr
21 845 krÄldreomsorg17 888 kr
8 381 krFunktionsnedsättning & LSS10 891 kr
6 429 krIndivid & familjeomsorg5 157 kr
4 701 krInfrastruktur & miljö5 401 kr
2 079 krKultur & fritid3 259 kr
1 287 krPolitisk verksamhet875 kr
676 krÖvrig verksamhet1 243 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
211 MkrTotal investering634 Mkr
0 MkrByggnader & mark401 Mkr
0 MkrMaskiner & inventarier53 Mkr
211 MkrEntrepr. & konsulter117 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 54% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,9%32,6%
M15,6%17,1%
SD25,7%19,1%
C7,3%8,6%
V5,2%6,2%
KD6,5%5,5%
L3,4%3,7%
MP3,8%5,3%
S29,9%
SD25,7%82,3%Deltagart83,6%
Kommunval 2026
S29,1%26,8%
M21,1%19,6%
SD18,5%15,3%
C10,9%19,2%
V6,3%8,4%
KD4,3%3,7%
L0,8%1,2%
MP1,2%4,5%
S29,1%
SD18,5%80,1%Deltagart82,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,8-3,8
M+2,6+2,5
SD-3,3-2,1
C+0,2+0,3
V-1,0-0,1
KD+0,0+0,2
L+1,2+1,2
MP+0,9+1,0
S-1,8-3,8
SD-3,3-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

