Nordmaling vs Bjurholm — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
52
Trygghet
46
17
Ekonomi
30
75
Boende
40
28
Utbildning
48
44
Hälsa & vård
52
26
Livsmiljö
36
Nyckeltal
6 905 stInvånare2 327 st
35,10%Skatt inkl. region35,00%
46,7 årMedelålder47,0 år
7 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)—
708 per 100 000 invVåldsbrott1 152 per 100 000 inv
4,7%Ungdomsarbetslöshet6,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
500 000 kr
—
1 300 000 kr
700 000 kr
1 350 000 kr
700 000 kr
Utbildning
202,7Meritvärde åk 9188,4
80,0%Behöriga till yrkesprogram80,8%
67,1%Behöriga till NV/teknik76,9%
94,6%Behöriga lärare91,7%
Hälsa & vård
79,4Nöjdhet med vården79,4
83%Tillgång till sjukvård89%
57%Upplever rimlig väntetid57%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-1,3%
-0,5%Befolkningstillväxt-1,4%
7,5VAB-dagar per förälder9,4
19,2Barn i idrott11,0
91,9%Inskrivna i förskola69,2%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år9,0
5,3Barn per anställd4,7
44,7%Behöriga förskollärare50,8%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad84,9%
385 800 krMedianinkomst362 500 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
43%Invånare som pendlar41%
Trygghet
72Kommunindex för trygghet71
11,0%Känner sig otrygga kvällstid5,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
7,3%Anmälda brott per invånare10,2%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv59%
3,4 kmAvstånd till skyddad natur1,6 km
66%Skötsel av naturområden68%
Kultur & fritid
41%Kultur- och nöjesliv17%
998 krKultursatsning1 114 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
Saknar dataElever i kulturskola17,1%
Klimat
1931 hSoltimmar/år1887 h
779 mmRegn/år790 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 101 krSkola & förskola34 840 kr
24 200 krÄldreomsorg27 786 kr
8 649 krFunktionsnedsättning & LSS1 956 kr
6 575 krInfrastruktur & miljö12 202 kr
6 359 krIndivid & familjeomsorg2 372 kr
3 362 krKultur & fritid3 352 kr
764 krPolitisk verksamhet1 980 kr
592 krÖvrig verksamhet12 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
27 MkrTotal investering158 Mkr
0 MkrByggnader & mark13 Mkr
5 MkrMaskiner & inventarier6 Mkr
22 MkrEntrepr. & konsulter138 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeSkola & förskola har ökat med 22% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,0%29,3%
M16,3%18,9%
SD17,8%22,3%
C10,0%8,8%
V5,8%3,1%
KD7,8%9,4%
L3,7%3,5%
MP3,9%2,7%
S33,0%
SD17,8%82,6%Deltagart81,9%
Kommunval 2026
S24,0%33,0%
M10,6%26,8%
SD9,3%13,4%
C24,8%15,2%
V8,0%—
KD17,2%7,2%
L3,7%0,9%
MP2,4%3,5%
S24,0%
SD9,3%80,8%Deltagart79,6%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,4-0,5
M+2,7-1,2
SD-3,8-1,9
C+0,7+0,7
V+0,1+0,3
KD+1,7+0,3
L+1,1+0,5
MP+1,3+0,7
S-4,4-0,5
SD-3,8-1,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

