Norrtälje vs Österåker — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
10
Trygghet
79
77
Ekonomi
88
17
Boende
20
48
Utbildning
73
16
Hälsa & vård
80
72
Livsmiljö
44
Nyckeltal
66 832 stInvånare49 943 st
32,05%Skatt inkl. region28,93%
47,0 årMedelålder41,8 år
26 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)36 200 kr/m²
1 259 per 100 000 invVåldsbrott696 per 100 000 inv
4,3%Ungdomsarbetslöshet3,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 750 000 kr
2 350 000 kr
3 900 000 kr
5 100 000 kr
2 650 000 kr
3 700 000 kr
Utbildning
221,5Meritvärde åk 9233,8
83,8%Behöriga till yrkesprogram87,5%
76,4%Behöriga till NV/teknik83,8%
81,7%Behöriga lärare82,4%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
86%Tillgång till sjukvård86%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,7%Inrikes flyttnetto+0,1%
+0,4%Befolkningstillväxt+0,3%
8,4VAB-dagar per förälder7,9
22,6Barn i idrott30,2
88,4%Inskrivna i förskola90,3%
11,8Barngruppsstorlek 1–3 år14,3
4,7Barn per anställd5,8
38,3%Behöriga förskollärare35,2%
Jobb & arbetsmarknad
82,6%Sysselsättningsgrad85,1%
384 000 krMedianinkomst455 200 kr
71,8Nöjdhet med företagsklimat79,3
33%Invånare som pendlar66%
Trygghet
64Kommunindex för trygghet65
19,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
5,5%Brottsoro påverkar livskvalitet7,2%
12,8%Anmälda brott per invånare8,7%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt99%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv75%
1,5 kmAvstånd till skyddad natur2,2 km
84%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
53%Kultur- och nöjesliv59%
1 356 krKultursatsning896 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande85%
11,2%Elever i kulturskola15,8%
Klimat
1879 hSoltimmar/år1715 h
561 mmRegn/år563 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
28 241 krSkola & förskola30 427 kr
15 081 krÄldreomsorg8 930 kr
9 142 krFunktionsnedsättning & LSS6 646 kr
6 214 krInfrastruktur & miljö4 506 kr
5 956 krIndivid & familjeomsorg2 611 kr
3 227 krKultur & fritid2 676 kr
909 krPolitisk verksamhet672 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
−81 krÖvrig verksamhet−314 kr
Investeringar · Mkr
369 MkrTotal investering149 Mkr
94 MkrByggnader & mark3 Mkr
24 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
232 MkrEntrepr. & konsulter137 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 87% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 77% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,9%22,1%
M21,0%28,7%
SD23,0%16,5%
C6,7%7,8%
V5,0%4,4%
KD6,1%6,4%
L5,4%7,6%
MP5,1%5,1%
S25,9%
SD23,0%84,5%Deltagart87,8%
Kommunval 2026
S26,7%19,6%
M20,8%41,5%
SD22,8%8,9%
C7,7%5,5%
V5,2%4,3%
KD5,0%4,2%
L5,5%3,9%
MP4,8%4,4%
S26,7%
SD22,8%82,2%Deltagart84,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,3-2,8
M+0,4+1,2
SD-2,1-2,8
C+0,4+0,3
V+0,4+0,7
KD+1,4+1,6
L+1,2+1,2
MP+1,1+0,4
S-3,3-2,8
SD-2,1-2,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

