Norrtälje vs Österåker — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
NorrtäljeÖsteråker
25,9%
S22,1%
21,0%
28,7%
23,0%
SD16,5%
6,7%
7,8%
5,0%
4,4%
6,1%
6,4%
5,4%
7,6%
5,1%
5,1%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 87,8%
Kommun 2026
NorrtäljeÖsteråker
26,7%
S19,6%
20,8%
41,5%
22,8%
SD8,9%
7,7%
5,5%
5,2%
4,3%
5,0%
4,2%
5,5%
3,9%
4,8%
4,4%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 84,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Norrtälje, den ljusare undre är Österåker. Skillnaden är Norrtälje minus Österåker i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 32,0 % 42,3 % | 36,1 % 45,5 % | 27,9 % 37,4 % | 22,2 % 29,7 % | 20,6 % 27,5 % | 21,0 % 28,7 % | -7,6 |
| S | 31,5 % 22,8 % | 26,5 % 17,8 % | 29,9 % 20,4 % | 26,2 % 19,7 % | 29,1 % 24,9 % | 25,9 % 22,1 % | +3,8 |
| SD | 2,1 % 1,8 % | 5,0 % 3,5 % | 12,4 % 9,8 % | 19,9 % 16,1 % | 25,2 % 19,4 % | 23,0 % 16,5 % | +6,5 |
| C | 9,5 % 5,6 % | 8,0 % 5,8 % | 7,4 % 5,8 % | 9,6 % 9,3 % | 6,3 % 7,5 % | 6,7 % 7,8 % | -1,2 |
| L | 6,7 % 9,3 % | 6,6 % 9,2 % | 4,6 % 7,6 % | 4,7 % 7,5 % | 4,2 % 6,4 % | 5,4 % 7,6 % | -2,2 |
| MP | 4,9 % 5,5 % | 7,2 % 7,5 % | 6,3 % 7,8 % | 3,8 % 4,4 % | 4,0 % 4,7 % | 5,1 % 5,1 % | -0,0 |
| KD | 6,3 % 7,3 % | 4,9 % 6,2 % | 3,6 % 5,1 % | 5,9 % 7,1 % | 4,7 % 4,7 % | 6,1 % 6,4 % | -0,3 |
| V | 4,8 % 3,6 % | 4,5 % 3,3 % | 4,5 % 3,5 % | 6,2 % 5,0 % | 4,6 % 3,7 % | 5,0 % 4,4 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 1,7 % | 1,3 % 1,2 % | 1,1 % 0,8 % | 1,4 % 1,1 % | 1,1 % 1,2 % | 1,7 % 1,4 % | +0,3 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,9%22,1%+3,8pp
SD23,0%16,5%+6,5ppValdeltagande: Norrtälje 84,5% · Österåker 87,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

