Nybro vs Mönsterås — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
20
Trygghet
67
11
Ekonomi
32
80
Boende
52
64
Utbildning
72
41
Hälsa & vård
47
39
Livsmiljö
35
Nyckeltal
19 803 stInvånare12 978 st
34,19%Skatt inkl. region34,07%
45,1 årMedelålder46,5 år
3 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 700 kr/m²
1 046 per 100 000 invVåldsbrott722 per 100 000 inv
7,4%Ungdomsarbetslöshet7,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
250 000 kr
700 000 kr
1 350 000 kr
1 650 000 kr
600 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
208,3Meritvärde åk 9213,2
82,9%Behöriga till yrkesprogram87,6%
73,8%Behöriga till NV/teknik82,4%
91,2%Behöriga lärare90,4%
Hälsa & vård
82,4Nöjdhet med vården82,4
86%Tillgång till sjukvårdSaknar data
80%Upplever rimlig väntetid80%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,7%Befolkningstillväxt-0,7%
7,5VAB-dagar per förälder7,3
30,8Barn i idrott18,2
86,0%Inskrivna i förskola89,8%
11,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,9
5,3Barn per anställd4,6
70,9%Behöriga förskollärare56,6%
Jobb & arbetsmarknad
79,7%Sysselsättningsgrad81,9%
363 100 krMedianinkomst388 900 kr
78,8Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
38%Invånare som pendlar41%
Trygghet
49Kommunindex för trygghet47
31,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
6,3%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
11,9%Anmälda brott per invånare8,1%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
72%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,8 kmAvstånd till skyddad natur3,4 km
83%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
29%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 338 krKultursatsning1 420 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
11,1%Elever i kulturskola10,9%
Klimat
1827 hSoltimmar/år1707 h
541 mmRegn/år478 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 347 krSkola & förskola32 600 kr
21 504 krÄldreomsorg19 402 kr
12 139 krFunktionsnedsättning & LSS13 931 kr
5 633 krIndivid & familjeomsorg6 379 kr
5 163 krInfrastruktur & miljö6 087 kr
4 104 krKultur & fritid2 597 kr
1 062 krPolitisk verksamhet1 120 kr
336 krÖvrig verksamhet598 kr
0 krHälso- och sjukvård96 kr
Investeringar · Mkr
50 MkrTotal investering123 Mkr
0 MkrByggnader & mark35 Mkr
29 MkrMaskiner & inventarier17 Mkr
21 MkrEntrepr. & konsulter72 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,7%29,6%
M17,1%14,9%
SD23,7%28,0%
C6,0%5,0%
V7,9%5,1%
KD7,9%9,6%
L3,7%3,5%
MP2,7%2,6%
S28,7%
SD23,7%84,5%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S24,7%44,0%
M20,3%8,8%
SD19,0%23,1%
C10,8%9,7%
V8,4%4,9%
KD6,0%7,5%
L3,3%2,0%
MP1,4%—
S24,7%
SD19,0%81,3%Deltagart83,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,0-2,0
M+1,4+0,9
SD-3,5-2,6
C-0,3-1,2
V+3,2+1,5
KD+1,0+1,6
L+0,9+0,9
MP+0,6+0,5
S-4,0-2,0
SD-3,5-2,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

