Nykvarn vs Södertälje — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
64
Trygghet
15
78
Ekonomi
72
55
Boende
10
76
Utbildning
28
68
Hälsa & vård
69
53
Livsmiljö
77
Nyckeltal
12 384 stInvånare102 772 st
32,30%Skatt inkl. region32,38%
40,3 årMedelålder40,5 år
31 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 000 kr/m²
865 per 100 000 invVåldsbrott1 475 per 100 000 inv
5,1%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 050 000 kr
1 650 000 kr
4 450 000 kr
4 250 000 kr
3 050 000 kr
2 700 000 kr
Utbildning
238,0Meritvärde åk 9238,9
90,4%Behöriga till yrkesprogram83,5%
89,3%Behöriga till NV/teknik80,7%
86,9%Behöriga lärare80,7%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
88%Tillgång till sjukvård91%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
0,0%Inrikes flyttnetto-0,6%
+0,3%Befolkningstillväxt-0,1%
7,6VAB-dagar per förälder8,6
27,1Barn i idrott26,2
90,6%Inskrivna i förskola83,5%
14,5Barngruppsstorlek 1–3 år14,0
5,6Barn per anställd5,4
47,0%Behöriga förskollärare36,1%
Jobb & arbetsmarknad
87,3%Sysselsättningsgrad76,9%
475 500 krMedianinkomst371 000 kr
70,4Nöjdhet med företagsklimat73,8
75%Invånare som pendlar40%
Trygghet
59Kommunindex för trygghet36
21,0%Känner sig otrygga kvällstid39,0%
5,8%Brottsoro påverkar livskvalitet10,5%
8,1%Anmälda brott per invånare14,5%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt96%
58%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
84%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
23%Kultur- och nöjesliv44%
1 394 krKultursatsning1 413 kr
74%Bibliotek & kulturfrämjande73%
10,4%Elever i kulturskola7,0%
Klimat
1561 hSoltimmar/år1601 h
563 mmRegn/år551 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 197 krSkola & förskola31 995 kr
10 253 krInfrastruktur & miljö4 987 kr
7 884 krÄldreomsorg10 930 kr
7 284 krFunktionsnedsättning & LSS10 145 kr
5 157 krIndivid & familjeomsorg7 175 kr
3 579 krKultur & fritid4 157 kr
1 115 krPolitisk verksamhet919 kr
534 krÖvrig verksamhet−145 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
260 MkrTotal investering457 Mkr
2 MkrByggnader & mark42 Mkr
10 MkrMaskiner & inventarier84 Mkr
247 MkrEntrepr. & konsulter304 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 125% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,1%27,9%
M28,8%19,8%
SD25,2%20,2%
C5,5%3,9%
V3,2%8,9%
KD6,0%8,1%
L5,4%4,0%
MP3,3%5,1%
S21,1%
SD25,2%87,8%Deltagart74,6%
Kommunval 2026
S17,6%28,6%
M27,9%17,9%
SD21,1%16,9%
C4,0%4,6%
V2,5%9,4%
KD5,0%9,0%
L4,8%3,1%
MP3,3%5,7%
S17,6%
SD21,1%84,7%Deltagart69,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-0,6
M+3,2-0,9
SD-3,5-0,7
C+0,2-0,5
V+0,7+1,9
KD+0,8-0,2
L+0,9+0,4
MP+0,8+0,3
S-3,8-0,6
SD-3,5-0,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

