Nykvarn vs Södertälje — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
NykvarnSödertälje
21,1%
S27,9%
28,8%
19,8%
25,2%
SD20,2%
5,5%
3,9%
3,2%
8,9%
6,0%
8,1%
5,4%
4,0%
3,3%
5,1%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 74,6%
Kommun 2026
NykvarnSödertälje
17,6%
S28,6%
27,9%
17,9%
21,1%
SD16,9%
4,0%
4,6%
2,5%
9,4%
5,0%
9,0%
4,8%
3,1%
3,3%
5,7%
Valdeltagande 84,7%Valdeltagande 69,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nykvarn, den ljusare undre är Södertälje. Skillnaden är Nykvarn minus Södertälje i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,6 % 26,8 % | 41,7 % 29,5 % | 31,5 % 23,1 % | 27,2 % 19,8 % | 25,6 % 20,6 % | 28,8 % 19,8 % | +9,0 |
| S | 32,6 % 36,0 % | 23,9 % 34,0 % | 26,3 % 32,0 % | 22,4 % 27,2 % | 24,9 % 28,5 % | 21,1 % 27,9 % | -6,8 |
| SD | 2,9 % 1,9 % | 7,3 % 5,6 % | 18,0 % 12,3 % | 24,6 % 17,5 % | 28,7 % 20,9 % | 25,2 % 20,2 % | +5,0 |
| KD | 5,8 % 7,2 % | 5,0 % 5,4 % | 3,8 % 6,9 % | 6,1 % 11,2 % | 5,3 % 8,3 % | 6,0 % 8,1 % | -2,0 |
| V | 2,8 % 5,6 % | 2,5 % 5,2 % | 2,5 % 5,8 % | 3,5 % 7,7 % | 2,5 % 7,0 % | 3,2 % 8,9 % | -5,7 |
| MP | 4,1 % 6,4 % | 6,1 % 8,3 % | 5,5 % 7,3 % | 3,0 % 4,5 % | 2,6 % 4,8 % | 3,3 % 5,1 % | -1,8 |
| C | 7,1 % 5,4 % | 5,1 % 3,9 % | 5,8 % 3,8 % | 7,7 % 5,9 % | 5,3 % 4,5 % | 5,5 % 3,9 % | +1,6 |
| L | 7,2 % 7,2 % | 6,9 % 6,2 % | 4,5 % 4,7 % | 4,6 % 4,5 % | 4,4 % 3,6 % | 5,4 % 4,0 % | +1,4 |
| ÖVR | 2,9 % 3,5 % | 1,5 % 2,0 % | 0,8 % 1,4 % | 1,0 % 1,8 % | 0,7 % 1,8 % | 1,5 % 2,1 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 2,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S21,1%27,9%-6,8pp
SD25,2%20,2%+5,0ppValdeltagande: Nykvarn 87,8% · Södertälje 74,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

