Nynäshamn vs Haninge — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
21
Trygghet
23
74
Ekonomi
83
15
Boende
10
34
Utbildning
20
37
Hälsa & vård
69
54
Livsmiljö
82
Nyckeltal
30 610 stInvånare101 408 st
32,18%Skatt inkl. region31,28%
43,7 årMedelålder39,0 år
23 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)28 200 kr/m²
1 271 per 100 000 invVåldsbrott1 292 per 100 000 inv
6,4%Ungdomsarbetslöshet6,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 500 000 kr
1 850 000 kr
4 300 000 kr
5 150 000 kr
3 350 000 kr
3 900 000 kr
Utbildning
230,0Meritvärde åk 9223,2
89,7%Behöriga till yrkesprogram85,1%
84,2%Behöriga till NV/teknik81,3%
78,9%Behöriga lärare84,4%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
77%Tillgång till sjukvård84%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto+0,0%
+0,1%Befolkningstillväxt+0,5%
8,7VAB-dagar per förälder8,5
25,7Barn i idrott29,9
85,1%Inskrivna i förskola87,2%
13,3Barngruppsstorlek 1–3 år14,1
5,9Barn per anställd5,9
35,3%Behöriga förskollärare28,4%
Jobb & arbetsmarknad
80,8%Sysselsättningsgrad81,2%
393 900 krMedianinkomst398 800 kr
75,8Nöjdhet med företagsklimat79,4
60%Invånare som pendlar68%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet48
30,0%Känner sig otrygga kvällstid36,0%
8,7%Brottsoro påverkar livskvalitet8,0%
14,8%Anmälda brott per invånare13,5%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
62%Nöjdhet idrott & friluftsliv69%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
80%Skötsel av naturområden89%
Kultur & fritid
31%Kultur- och nöjesliv37%
1 122 krKultursatsning988 kr
74%Bibliotek & kulturfrämjande76%
9,4%Elever i kulturskola6,1%
Klimat
1942 hSoltimmar/år1864 h
521 mmRegn/år530 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 292 krSkola & förskola31 944 kr
11 848 krÄldreomsorg8 709 kr
6 697 krIndivid & familjeomsorg5 740 kr
6 512 krInfrastruktur & miljö4 009 kr
6 069 krFunktionsnedsättning & LSS6 976 kr
2 872 krKultur & fritid3 031 kr
1 003 krPolitisk verksamhet592 kr
359 krÖvrig verksamhet−70 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
227 MkrTotal investering549 Mkr
8 MkrByggnader & mark25 Mkr
12 MkrMaskiner & inventarier47 Mkr
192 MkrEntrepr. & konsulter400 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 54% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,8%30,1%
M19,7%20,4%
SD23,9%19,7%
C5,1%4,7%
V6,3%9,8%
KD6,0%5,0%
L4,5%4,6%
MP5,1%4,2%
S27,8%
SD23,9%83,0%Deltagart80,5%
Kommunval 2026
S28,8%30,8%
M21,4%21,1%
SD18,2%17,2%
C3,9%5,8%
V5,8%10,1%
KD4,8%5,6%
L3,4%4,4%
MP4,4%4,1%
S28,8%
SD18,2%78,5%Deltagart74,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,7+0,3
M+2,0-0,5
SD-3,3-3,1
C+0,6-0,6
V+1,1+2,4
KD+0,9+0,8
L+1,1+0,7
MP+1,0+0,5
S-3,7+0,3
SD-3,3-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

