Ockelbo vs Bollnäs — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
40
Trygghet
25
28
Ekonomi
31
24
Boende
37
32
Utbildning
37
26
Hälsa & vård
36
35
Livsmiljö
42
Nyckeltal
5 715 stInvånare26 018 st
34,27%Skatt inkl. region33,37%
48,5 årMedelålder45,9 år
11 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)12 000 kr/m²
752 per 100 000 invVåldsbrott980 per 100 000 inv
7,0%Ungdomsarbetslöshet8,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
750 000 kr
800 000 kr
1 250 000 kr
1 750 000 kr
950 000 kr
1 300 000 kr
Utbildning
210,2Meritvärde åk 9222,2
69,8%Behöriga till yrkesprogram79,5%
56,6%Behöriga till NV/teknik76,3%
73,9%Behöriga lärare78,8%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,9
83%Tillgång till sjukvård87%
60%Upplever rimlig väntetid60%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto-0,5%
0,0%Befolkningstillväxt-0,9%
7,4VAB-dagar per förälder7,2
26,5Barn i idrott29,0
85,0%Inskrivna i förskola90,5%
13,3Barngruppsstorlek 1–3 år12,4
4,2Barn per anställd4,9
48,0%Behöriga förskollärare60,3%
Jobb & arbetsmarknad
83,0%Sysselsättningsgrad80,3%
373 600 krMedianinkomst364 200 kr
79,2Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
40%Invånare som pendlar23%
Trygghet
64Kommunindex för trygghet52
20,0%Känner sig otrygga kvällstid24,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet3,2%
7,8%Anmälda brott per invånare9,6%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
62%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
5,1 kmAvstånd till skyddad natur2,2 km
84%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
47%Kultur- och nöjesliv74%
1 349 krKultursatsning1 237 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjande87%
Saknar dataElever i kulturskola13,2%
Klimat
1996 hSoltimmar/år1838 h
720 mmRegn/år705 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 263 krSkola & förskola31 158 kr
20 465 krÄldreomsorg18 919 kr
8 803 krFunktionsnedsättning & LSS9 191 kr
5 806 krInfrastruktur & miljö5 137 kr
4 214 krIndivid & familjeomsorg6 375 kr
3 916 krKultur & fritid3 556 kr
1 504 krÖvrig verksamhet614 kr
1 504 krPolitisk verksamhet1 191 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
20 MkrTotal investering130 Mkr
1 MkrByggnader & mark0 Mkr
2 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
17 MkrEntrepr. & konsulter101 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 57% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 22% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,9%32,2%
M14,6%15,9%
SD24,6%21,9%
C7,1%7,3%
V4,2%6,2%
KD8,3%7,1%
L3,8%3,8%
MP4,4%4,1%
S30,9%
SD24,6%85,8%Deltagart82,3%
Kommunval 2026
S34,5%26,4%
M10,2%9,4%
SD19,6%19,6%
C13,9%10,2%
V4,0%5,9%
KD12,0%6,1%
L0,6%2,6%
MP4,6%2,9%
S34,5%
SD19,6%84,6%Deltagart81,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,3-3,8
M+2,4+2,0
SD-6,2-2,7
C-0,2-0,2
V-1,0+1,0
KD+3,3+0,9
L+1,9+1,2
MP+1,0+1,1
S-2,3-3,8
SD-6,2-2,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

