Örkelljunga vs Perstorp — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
12
Trygghet
15
71
Ekonomi
52
49
Boende
51
20
Utbildning
37
23
Hälsa & vård
32
48
Livsmiljö
57
Nyckeltal
10 293 stInvånare7 115 st
30,24%Skatt inkl. region31,99%
44,7 årMedelålder43,3 år
8 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)5 400 kr/m²
1 050 per 100 000 invVåldsbrott1 533 per 100 000 inv
6,5%Ungdomsarbetslöshet8,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
550 000 kr
350 000 kr
1 700 000 kr
1 300 000 kr
1 300 000 kr
650 000 kr
Utbildning
198,8Meritvärde åk 9209,5
68,4%Behöriga till yrkesprogram75,3%
60,2%Behöriga till NV/teknik71,9%
87,8%Behöriga lärare85,4%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
87%Tillgång till sjukvård88%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto-1,2%
+0,2%Befolkningstillväxt-1,7%
7,4VAB-dagar per förälder8,1
16,1Barn i idrott13,8
82,7%Inskrivna i förskola88,1%
13,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,9
5,2Barn per anställd5,0
54,7%Behöriga förskollärare67,8%
Jobb & arbetsmarknad
79,4%Sysselsättningsgrad71,3%
365 000 krMedianinkomst343 400 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat66,3
50%Invånare som pendlar46%
Trygghet
49Kommunindex för trygghet57
28,0%Känner sig otrygga kvällstid41,0%
12,9%Brottsoro påverkar livskvalitet12,0%
13,2%Anmälda brott per invånare13,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
67%Nöjdhet idrott & friluftsliv72%
2,6 kmAvstånd till skyddad natur1,0 km
89%Skötsel av naturområden79%
Kultur & fritid
44%Kultur- och nöjesliv19%
1 039 krKultursatsning1 320 kr
78%Bibliotek & kulturfrämjande74%
14,9%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1601 hSoltimmar/år1623 h
707 mmRegn/år662 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 799 krSkola & förskola35 862 kr
15 010 krÄldreomsorg15 463 kr
5 674 krFunktionsnedsättning & LSS5 503 kr
4 297 krInfrastruktur & miljö6 404 kr
3 721 krIndivid & familjeomsorg7 345 kr
2 941 krKultur & fritid4 643 kr
839 krPolitisk verksamhet1 216 kr
317 krÖvrig verksamhet589 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
133 MkrTotal investering42 Mkr
1 MkrByggnader & mark21 Mkr
9 MkrMaskiner & inventarier10 Mkr
121 MkrEntrepr. & konsulter10 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeSkola & förskola har ökat med 20% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 86% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S19,0%25,5%
M16,4%15,7%
SD35,4%34,8%
C4,6%3,9%
V4,0%7,4%
KD12,0%6,0%
L3,8%3,3%
MP2,1%2,1%
S19,0%
SD35,4%82,7%Deltagart78,1%
Kommunval 2026
S20,1%20,4%
M18,6%8,6%
SD32,6%18,1%
C8,3%5,4%
V2,5%6,4%
KD15,0%2,3%
L0,7%0,4%
MP1,3%1,4%
S20,1%
SD32,6%78,1%Deltagart74,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,6-1,0
M+2,2+1,2
SD-3,9-6,0
C+0,2-0,2
V+1,5+3,6
KD+0,8+0,5
L+1,3+1,3
MP-0,1+0,4
S-2,6-1,0
SD-3,9-6,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

