Hoppa till innehållet

Örkelljunga vs Perstorp — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÖrkelljungaPerstorp
19,0%
S
25,5%
16,4%
M
15,7%
35,4%
SD
34,8%
4,6%
C
3,9%
4,0%
V
7,4%
12,0%
KD
6,0%
3,8%
L
3,3%
2,1%
MP
2,1%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 78,1%

Kommun 2026

ÖrkelljungaPerstorp
20,1%
S
20,4%
18,6%
M
8,6%
32,6%
SD
18,1%
8,3%
C
5,4%
2,5%
V
6,4%
15,0%
KD
2,3%
0,7%
L
0,4%
1,3%
MP
1,4%
Valdeltagande 78,1%Valdeltagande 74,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Örkelljunga, den ljusare undre är Perstorp. Skillnaden är Örkelljunga minus Perstorp i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
29,6 %
40,9 %
25,6 %
35,6 %
28,0 %
37,1 %
20,8 %
29,3 %
21,6 %
26,5 %
19,0 %
25,5 %
-6,5
SD
7,5 %
6,1 %
12,4 %
11,1 %
26,6 %
25,3 %
35,5 %
35,3 %
39,3 %
40,9 %
35,4 %
34,8 %
+0,6
M
26,4 %
23,5 %
29,4 %
28,1 %
18,1 %
17,4 %
15,4 %
16,0 %
14,2 %
14,5 %
16,4 %
15,7 %
+0,7
KD
13,9 %
5,8 %
11,5 %
4,0 %
9,9 %
2,8 %
12,1 %
5,3 %
11,2 %
5,5 %
12,0 %
6,0 %
+6,0
C
7,8 %
7,2 %
6,6 %
5,6 %
6,0 %
4,9 %
6,7 %
5,0 %
4,4 %
4,1 %
4,6 %
3,9 %
+0,7
V
2,4 %
5,4 %
3,0 %
4,7 %
2,4 %
3,3 %
2,9 %
3,3 %
2,5 %
3,8 %
4,0 %
7,4 %
-3,4
L
6,0 %
5,5 %
5,9 %
5,1 %
3,0 %
3,1 %
2,7 %
2,4 %
2,5 %
2,0 %
3,8 %
3,3 %
+0,5
ÖVR
4,4 %
4,0 %
1,5 %
1,5 %
1,4 %
1,0 %
1,5 %
1,3 %
2,1 %
1,0 %
2,7 %
1,3 %
+1,4
MP
1,9 %
1,7 %
4,1 %
4,3 %
3,8 %
4,2 %
2,3 %
2,0 %
2,2 %
1,7 %
2,1 %
2,1 %
+0,1
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S19,0%25,5%-6,5pp
V4,0%7,4%-3,4pp
KD12,0%6,0%+6,0pp

Valdeltagande: Örkelljunga 82,7% · Perstorp 78,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad