Örnsköldsvik vs Kramfors — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
64
Trygghet
11
59
Ekonomi
11
84
Boende
54
79
Utbildning
12
39
Hälsa & vård
13
32
Livsmiljö
29
Nyckeltal
55 338 stInvånare17 390 st
33,85%Skatt inkl. region34,43%
44,8 årMedelålder48,1 år
19 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)4 300 kr/m²
816 per 100 000 invVåldsbrott1 175 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet6,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 250 000 kr
300 000 kr
1 700 000 kr
700 000 kr
1 250 000 kr
1 000 000 kr
Utbildning
218,9Meritvärde åk 9202,3
82,2%Behöriga till yrkesprogram83,2%
78,6%Behöriga till NV/teknik69,7%
90,6%Behöriga lärare75,6%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
87%Tillgång till sjukvård71%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,2%Befolkningstillväxt-0,6%
7,3VAB-dagar per förälder8,5
42,8Barn i idrott23,5
85,8%Inskrivna i förskola88,5%
11,5Barngruppsstorlek 1–3 år14,3
5,4Barn per anställd4,8
60,0%Behöriga förskollärare49,0%
Jobb & arbetsmarknad
85,3%Sysselsättningsgrad79,6%
408 200 krMedianinkomst365 400 kr
74,5Nöjdhet med företagsklimat80,2
7%Invånare som pendlar18%
Trygghet
70Kommunindex för trygghet57
14,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
3,1%Brottsoro påverkar livskvalitet4,5%
8,1%Anmälda brott per invånare11,4%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
72%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
2,6 kmAvstånd till skyddad natur3,6 km
87%Skötsel av naturområden82%
Kultur & fritid
65%Kultur- och nöjesliv44%
1 385 krKultursatsning1 333 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande73%
13,2%Elever i kulturskola12,4%
Klimat
1911 hSoltimmar/år1729 h
808 mmRegn/år794 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 240 krSkola & förskola30 065 kr
17 658 krÄldreomsorg19 431 kr
9 290 krFunktionsnedsättning & LSS11 358 kr
8 157 krInfrastruktur & miljö9 358 kr
5 329 krIndivid & familjeomsorg6 406 kr
4 049 krKultur & fritid3 482 kr
867 krPolitisk verksamhet1 224 kr
616 krÖvrig verksamhet498 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
452 MkrTotal investering70 Mkr
28 MkrByggnader & mark3 Mkr
81 MkrMaskiner & inventarier16 Mkr
331 MkrEntrepr. & konsulter47 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 30% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S36,4%34,4%
M17,5%11,6%
SD16,5%21,8%
C8,0%8,3%
V5,0%7,6%
KD7,9%6,3%
L3,4%3,2%
MP3,7%4,4%
S36,4%
SD16,5%85,8%Deltagart82,5%
Kommunval 2026
S35,9%21,1%
M17,3%7,9%
SD9,8%12,1%
C12,3%19,5%
V5,9%7,8%
KD7,6%3,1%
L0,8%0,8%
MP2,0%2,1%
S35,9%
SD9,8%84,3%Deltagart79,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-5,1-7,3
M+3,3+2,0
SD-0,6-0,1
C-1,7-0,1
V+0,5-0,4
KD+1,2+1,6
L+1,0+1,6
MP+0,8+1,3
S-5,1-7,3
SD-0,6-0,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

