Orust vs Lysekil — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
78
Trygghet
74
55
Ekonomi
52
20
Boende
39
76
Utbildning
32
61
Hälsa & vård
34
68
Livsmiljö
76
Nyckeltal
15 363 stInvånare13 796 st
33,69%Skatt inkl. region33,94%
48,9 årMedelålder49,5 år
30 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)24 900 kr/m²
580 per 100 000 invVåldsbrott823 per 100 000 inv
4,9%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 950 000 kr
1 600 000 kr
3 700 000 kr
3 250 000 kr
3 100 000 kr
3 000 000 kr
Utbildning
230,8Meritvärde åk 9207,5
89,2%Behöriga till yrkesprogram76,5%
87,1%Behöriga till NV/teknik73,8%
86,7%Behöriga lärare83,7%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
Saknar dataTillgång till sjukvård71%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,2%Inrikes flyttnetto-0,6%
+0,1%Befolkningstillväxt-0,8%
7,6VAB-dagar per förälder7,7
20,6Barn i idrott29,7
88,7%Inskrivna i förskola87,7%
11,6Barngruppsstorlek 1–3 år14,5
6,0Barn per anställd5,4
55,6%Behöriga förskollärare55,2%
Jobb & arbetsmarknad
84,5%Sysselsättningsgrad82,9%
406 400 krMedianinkomst406 900 kr
64,3Nöjdhet med företagsklimat76,1
46%Invånare som pendlar28%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet55
14,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
5,7%Brottsoro påverkar livskvalitet9,8%
7,6%Anmälda brott per invånare7,9%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt98%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv67%
2,1 kmAvstånd till skyddad natur1,0 km
Saknar dataSkötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv37%
1 215 krKultursatsning1 098 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande75%
20,8%Elever i kulturskola17,7%
Klimat
2259 hSoltimmar/år1979 h
867 mmRegn/år883 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 513 krSkola & förskola29 659 kr
19 555 krÄldreomsorg20 759 kr
9 654 krFunktionsnedsättning & LSS10 313 kr
4 701 krInfrastruktur & miljö5 949 kr
4 443 krIndivid & familjeomsorg5 733 kr
2 241 krKultur & fritid3 756 kr
1 006 krPolitisk verksamhet1 088 kr
828 krÖvrig verksamhet795 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
204 MkrTotal investering77 Mkr
2 MkrByggnader & mark2 Mkr
7 MkrMaskiner & inventarier5 Mkr
182 MkrEntrepr. & konsulter70 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,4%29,7%
M20,1%18,6%
SD21,9%20,8%
C7,2%5,6%
V4,2%5,7%
KD7,8%6,0%
L6,1%6,5%
MP6,5%5,7%
S24,4%
SD21,9%87,7%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S21,0%22,1%
M20,1%20,5%
SD13,8%15,0%
C11,8%7,4%
V4,8%4,7%
KD4,8%2,2%
L4,9%8,0%
MP6,7%5,8%
S21,0%
SD13,8%85,4%Deltagart84,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,9-3,8
M+2,2+2,3
SD-3,8-4,4
C+0,8+1,1
V-0,5+0,7
KD+1,3+0,8
L+1,8+2,1
MP+1,6+1,3
S-3,9-3,8
SD-3,8-4,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

