Orust vs Stenungsund — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
78
Trygghet
80
55
Ekonomi
79
20
Boende
60
76
Utbildning
78
61
Hälsa & vård
72
68
Livsmiljö
58
Nyckeltal
15 363 stInvånare27 854 st
33,69%Skatt inkl. region33,12%
48,9 årMedelålder42,7 år
30 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)31 700 kr/m²
580 per 100 000 invVåldsbrott592 per 100 000 inv
4,9%Ungdomsarbetslöshet4,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 950 000 kr
2 050 000 kr
3 700 000 kr
4 200 000 kr
3 100 000 kr
2 700 000 kr
Utbildning
230,8Meritvärde åk 9226,2
89,2%Behöriga till yrkesprogram86,9%
87,1%Behöriga till NV/teknik85,1%
86,7%Behöriga lärare89,9%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
Saknar dataTillgång till sjukvård87%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,2%Inrikes flyttnetto+0,1%
+0,1%Befolkningstillväxt+0,0%
7,6VAB-dagar per förälder7,4
20,6Barn i idrott40,8
88,7%Inskrivna i förskola89,6%
11,6Barngruppsstorlek 1–3 år13,2
6,0Barn per anställd5,2
55,6%Behöriga förskollärare48,3%
Jobb & arbetsmarknad
84,5%Sysselsättningsgrad86,6%
406 400 krMedianinkomst453 900 kr
64,3Nöjdhet med företagsklimat77,8
46%Invånare som pendlar53%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet60
14,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
5,7%Brottsoro påverkar livskvalitet5,8%
7,6%Anmälda brott per invånare7,6%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt96%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv62%
2,1 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
Saknar dataSkötsel av naturområden73%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv40%
1 215 krKultursatsning929 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande79%
20,8%Elever i kulturskola6,7%
Klimat
2259 hSoltimmar/år1810 h
867 mmRegn/år988 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 513 krSkola & förskola35 133 kr
19 555 krÄldreomsorg11 922 kr
9 654 krFunktionsnedsättning & LSS9 006 kr
4 701 krInfrastruktur & miljö5 291 kr
4 443 krIndivid & familjeomsorg4 666 kr
2 241 krKultur & fritid3 328 kr
1 006 krPolitisk verksamhet820 kr
828 krÖvrig verksamhet569 kr
0 krHälso- och sjukvård30 kr
Investeringar · Mkr
204 MkrTotal investering367 Mkr
2 MkrByggnader & mark16 Mkr
7 MkrMaskiner & inventarier22 Mkr
182 MkrEntrepr. & konsulter329 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 28% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,4%24,1%
M20,1%23,0%
SD21,9%20,8%
C7,2%6,6%
V4,2%5,2%
KD7,8%7,6%
L6,1%6,4%
MP6,5%4,9%
S24,4%
SD21,9%87,7%Deltagart88,2%
Kommunval 2026
S21,0%21,1%
M20,1%22,7%
SD13,8%16,7%
C11,8%6,2%
V4,8%5,9%
KD4,8%5,5%
L4,9%4,0%
MP6,7%4,4%
S21,0%
SD13,8%85,4%Deltagart86,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,9-3,6
M+2,2+0,9
SD-3,8-3,0
C+0,8+0,8
V-0,5+1,0
KD+1,3+1,6
L+1,8+1,5
MP+1,6+0,9
S-3,9-3,6
SD-3,8-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

