Hoppa till innehållet

Orust vs Stenungsund — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

OrustStenungsund
24,4%
S
24,1%
20,1%
M
23,0%
21,9%
SD
20,8%
7,2%
C
6,6%
4,2%
V
5,2%
7,8%
KD
7,6%
6,1%
L
6,4%
6,5%
MP
4,9%
Valdeltagande 87,7%Valdeltagande 88,2%

Kommun 2026

OrustStenungsund
21,0%
S
21,1%
20,1%
M
22,7%
13,8%
SD
16,7%
11,8%
C
6,2%
4,8%
V
5,9%
4,8%
KD
5,5%
4,9%
L
4,0%
6,7%
MP
4,4%
Valdeltagande 85,4%Valdeltagande 86,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Orust, den ljusare undre är Stenungsund. Skillnaden är Orust minus Stenungsund i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
25,8 %
27,8 %
33,9 %
36,1 %
24,4 %
28,5 %
19,4 %
23,8 %
17,9 %
22,1 %
20,1 %
23,0 %
-2,9
S
31,0 %
31,4 %
25,6 %
25,8 %
27,4 %
27,6 %
25,4 %
25,9 %
28,3 %
27,8 %
24,4 %
24,1 %
+0,2
SD
2,6 %
2,6 %
4,7 %
4,8 %
15,2 %
13,8 %
21,3 %
19,3 %
25,7 %
23,8 %
21,9 %
20,8 %
+1,1
C
11,7 %
7,4 %
8,8 %
5,9 %
8,6 %
5,9 %
10,1 %
7,3 %
6,5 %
5,8 %
7,2 %
6,6 %
+0,7
L
8,0 %
9,0 %
8,3 %
8,6 %
5,9 %
6,5 %
5,2 %
6,2 %
4,3 %
4,9 %
6,1 %
6,4 %
-0,3
KD
8,0 %
7,3 %
6,3 %
6,3 %
4,5 %
4,4 %
6,7 %
6,8 %
6,5 %
6,0 %
7,8 %
7,6 %
+0,2
MP
4,8 %
5,0 %
6,4 %
7,1 %
5,4 %
6,4 %
3,8 %
4,1 %
4,9 %
4,0 %
6,5 %
4,9 %
+1,6
V
5,1 %
5,0 %
4,7 %
4,2 %
5,3 %
4,2 %
6,7 %
5,4 %
4,7 %
4,2 %
4,2 %
5,2 %
-1,1
ÖVR
3,1 %
4,3 %
1,2 %
1,3 %
0,7 %
0,8 %
1,5 %
1,1 %
1,3 %
1,4 %
1,8 %
1,4 %
+0,4
FI
—
—
—
—
2,6 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M20,1%23,0%-2,9pp

Valdeltagande: Orust 87,7% · Stenungsund 88,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad