Österåker vs Norrtälje — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
79
Trygghet
10
88
Ekonomi
77
20
Boende
17
73
Utbildning
48
80
Hälsa & vård
16
44
Livsmiljö
72
Nyckeltal
49 943 stInvånare66 832 st
28,93%Skatt inkl. region32,05%
41,8 årMedelålder47,0 år
36 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)26 900 kr/m²
696 per 100 000 invVåldsbrott1 259 per 100 000 inv
3,3%Ungdomsarbetslöshet4,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 350 000 kr
1 750 000 kr
5 100 000 kr
3 900 000 kr
3 700 000 kr
2 650 000 kr
Utbildning
233,8Meritvärde åk 9221,5
87,5%Behöriga till yrkesprogram83,8%
83,8%Behöriga till NV/teknik76,4%
82,4%Behöriga lärare81,7%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
86%Tillgång till sjukvård86%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto+0,7%
+0,3%Befolkningstillväxt+0,4%
7,9VAB-dagar per förälder8,4
30,2Barn i idrott22,6
90,3%Inskrivna i förskola88,4%
14,3Barngruppsstorlek 1–3 år11,8
5,8Barn per anställd4,7
35,2%Behöriga förskollärare38,3%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad82,6%
455 200 krMedianinkomst384 000 kr
79,3Nöjdhet med företagsklimat71,8
66%Invånare som pendlar33%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet64
19,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
7,2%Brottsoro påverkar livskvalitet5,5%
8,7%Anmälda brott per invånare12,8%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt99%
75%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
2,2 kmAvstånd till skyddad natur1,5 km
88%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
59%Kultur- och nöjesliv53%
896 krKultursatsning1 356 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande76%
15,8%Elever i kulturskola11,2%
Klimat
1715 hSoltimmar/år1879 h
563 mmRegn/år561 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 427 krSkola & förskola28 241 kr
8 930 krÄldreomsorg15 081 kr
6 646 krFunktionsnedsättning & LSS9 142 kr
4 506 krInfrastruktur & miljö6 214 kr
2 676 krKultur & fritid3 227 kr
2 611 krIndivid & familjeomsorg5 956 kr
672 krPolitisk verksamhet909 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
−314 krÖvrig verksamhet−81 kr
Investeringar · Mkr
149 MkrTotal investering369 Mkr
3 MkrByggnader & mark94 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier24 Mkr
137 MkrEntrepr. & konsulter232 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 77% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 87% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,1%25,9%
M28,7%21,0%
SD16,5%23,0%
C7,8%6,7%
V4,4%5,0%
KD6,4%6,1%
L7,6%5,4%
MP5,1%5,1%
S22,1%
SD16,5%87,8%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S19,6%26,7%
M41,5%20,8%
SD8,9%22,8%
C5,5%7,7%
V4,3%5,2%
KD4,2%5,0%
L3,9%5,5%
MP4,4%4,8%
S19,6%
SD8,9%84,5%Deltagart82,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,8-3,3
M+1,2+0,4
SD-2,8-2,1
C+0,3+0,4
V+0,7+0,4
KD+1,6+1,4
L+1,2+1,2
MP+0,4+1,1
S-2,8-3,3
SD-2,8-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

