Östersund vs Åre — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
28
Trygghet
68
40
Ekonomi
34
46
Boende
12
49
Utbildning
68
25
Hälsa & vård
73
84
Livsmiljö
16
Nyckeltal
64 963 stInvånare12 770 st
33,72%Skatt inkl. region33,92%
42,9 årMedelålder41,0 år
20 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)34 100 kr/m²
1 117 per 100 000 invVåldsbrott778 per 100 000 inv
4,7%Ungdomsarbetslöshet2,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 300 000 kr
2 200 000 kr
3 300 000 kr
3 800 000 kr
1 950 000 kr
2 850 000 kr
Utbildning
229,3Meritvärde åk 9227,1
84,1%Behöriga till yrkesprogram87,3%
80,1%Behöriga till NV/teknik85,5%
80,5%Behöriga lärare84,1%
Hälsa & vård
85,6Nöjdhet med vården85,6
89%Tillgång till sjukvård87%
69%Upplever rimlig väntetid69%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto-0,0%
-0,0%Befolkningstillväxt+0,6%
8,0VAB-dagar per förälder8,2
36,4Barn i idrott22,6
90,3%Inskrivna i förskola88,8%
12,5Barngruppsstorlek 1–3 år13,1
4,8Barn per anställd4,3
41,4%Behöriga förskollärare26,1%
Jobb & arbetsmarknad
84,2%Sysselsättningsgrad86,4%
388 200 krMedianinkomst382 100 kr
74,1Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
12%Invånare som pendlar25%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet72
20,0%Känner sig otrygga kvällstid8,0%
5,6%Brottsoro påverkar livskvalitet4,4%
11,7%Anmälda brott per invånare10,0%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
78%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
1,6 kmAvstånd till skyddad natur4,8 km
86%Skötsel av naturområden79%
Kultur & fritid
79%Kultur- och nöjesliv40%
1 564 krKultursatsning1 103 kr
86%Bibliotek & kulturfrämjande69%
8,8%Elever i kulturskola17,6%
Klimat
2005 hSoltimmar/år1278 h
802 mmRegn/år1147 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 571 krSkola & förskola38 377 kr
17 116 krFunktionsnedsättning & LSS5 923 kr
14 506 krÄldreomsorg13 819 kr
6 006 krIndivid & familjeomsorg3 864 kr
5 821 krInfrastruktur & miljö6 960 kr
4 489 krKultur & fritid2 604 kr
783 krÖvrig verksamhet794 kr
735 krPolitisk verksamhet1 220 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
798 MkrTotal investering190 Mkr
39 MkrByggnader & mark103 Mkr
89 MkrMaskiner & inventarier9 Mkr
601 MkrEntrepr. & konsulter78 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 48% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,7%26,8%
M17,4%17,7%
SD14,4%12,7%
C10,1%14,5%
V6,9%5,4%
KD4,8%5,8%
L3,8%4,2%
MP7,3%11,3%
S33,7%
SD14,4%85,5%Deltagart87,0%
Kommunval 2026
S34,7%21,8%
M18,2%15,0%
SD9,6%6,6%
C16,2%17,3%
V6,5%5,0%
KD4,4%3,0%
L2,5%0,5%
MP7,0%10,5%
S34,7%
SD9,6%83,9%Deltagart84,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,1-5,3
M+2,0+1,9
SD-2,2-3,9
C+1,1+2,7
V+0,9-0,0
KD-0,2+0,9
L+0,6+0,5
MP+1,5+2,8
S-4,1-5,3
SD-2,2-3,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

