Ovanåker vs Ljusdal — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
81
Trygghet
51
43
Ekonomi
15
64
Boende
49
73
Utbildning
32
35
Hälsa & vård
22
20
Livsmiljö
24
Nyckeltal
11 272 stInvånare18 377 st
33,37%Skatt inkl. region33,87%
46,8 årMedelålder47,1 år
4 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 400 kr/m²
389 per 100 000 invVåldsbrott782 per 100 000 inv
8,8%Ungdomsarbetslöshet8,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
300 000 kr
1 150 000 kr
1 250 000 kr
1 850 000 kr
750 000 kr
1 250 000 kr
Utbildning
216,1Meritvärde åk 9216,4
83,1%Behöriga till yrkesprogram84,8%
80,5%Behöriga till NV/teknik77,6%
90,3%Behöriga lärare83,2%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,9
Saknar dataTillgång till sjukvård88%
60%Upplever rimlig väntetid60%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto-0,0%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,4%
8,7VAB-dagar per förälder8,2
33,7Barn i idrott20,9
90,0%Inskrivna i förskola88,3%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år9,8
4,6Barn per anställd5,1
74,1%Behöriga förskollärare42,6%
Jobb & arbetsmarknad
84,4%Sysselsättningsgrad83,4%
372 500 krMedianinkomst369 400 kr
75,4Nöjdhet med företagsklimat78,4
22%Invånare som pendlar18%
Trygghet
74Kommunindex för trygghet60
15,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
5,1%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
6,7%Anmälda brott per invånare7,7%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt95%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv71%
5,4 kmAvstånd till skyddad natur2,9 km
Saknar dataSkötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv55%
1 315 krKultursatsning1 708 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande80%
15,4%Elever i kulturskola18,8%
Klimat
1862 hSoltimmar/år1566 h
734 mmRegn/år775 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 900 krSkola & förskola30 522 kr
19 116 krÄldreomsorg20 191 kr
7 927 krFunktionsnedsättning & LSS9 497 kr
5 865 krIndivid & familjeomsorg7 263 kr
5 608 krInfrastruktur & miljö6 366 kr
4 109 krKultur & fritid3 450 kr
1 184 krPolitisk verksamhet1 500 kr
782 krÖvrig verksamhet791 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
81 MkrTotal investering143 Mkr
0 MkrByggnader & mark45 Mkr
23 MkrMaskiner & inventarier15 Mkr
54 MkrEntrepr. & konsulter74 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,1%28,2%
M15,4%17,3%
SD23,2%24,5%
C8,5%7,8%
V4,2%4,7%
KD12,1%6,3%
L3,6%4,7%
MP2,7%4,5%
S29,1%
SD23,2%83,8%Deltagart82,9%
Kommunval 2026
S23,2%18,3%
M12,8%11,9%
SD19,6%12,6%
C19,3%12,3%
V5,9%3,8%
KD17,0%2,0%
L0,3%17,5%
MP1,8%9,7%
S23,2%
SD19,6%82,9%Deltagart81,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-3,8
M+1,6+1,3
SD-1,1-1,7
C-1,4-0,2
V+0,6+0,1
KD+0,6+0,7
L+1,6+1,7
MP+0,2+1,0
S-2,4-3,8
SD-1,1-1,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

