Partille vs Lerum — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
69
Trygghet
88
85
Ekonomi
84
27
Boende
28
81
Utbildning
78
84
Hälsa & vård
85
52
Livsmiljö
88
Nyckeltal
41 164 stInvånare43 752 st
31,36%Skatt inkl. region32,03%
40,3 årMedelålder40,9 år
34 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)31 300 kr/m²
735 per 100 000 invVåldsbrott465 per 100 000 inv
5,1%Ungdomsarbetslöshet4,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 200 000 kr
2 050 000 kr
5 700 000 kr
4 300 000 kr
3 900 000 kr
2 200 000 kr
Utbildning
241,0Meritvärde åk 9227,3
87,9%Behöriga till yrkesprogram83,1%
83,1%Behöriga till NV/teknik77,1%
92,3%Behöriga lärare94,1%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
Saknar dataTillgång till sjukvård95%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,1%
+0,3%Befolkningstillväxt+0,4%
7,4VAB-dagar per förälder7,1
45,5Barn i idrott38,4
88,5%Inskrivna i förskola90,9%
14,8Barngruppsstorlek 1–3 år13,3
5,4Barn per anställd5,4
45,5%Behöriga förskollärare48,5%
Jobb & arbetsmarknad
84,1%Sysselsättningsgrad88,2%
454 300 krMedianinkomst467 700 kr
76,8Nöjdhet med företagsklimat77,6
79%Invånare som pendlar69%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet57
24,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
10,3%Brottsoro påverkar livskvalitet8,1%
8,8%Anmälda brott per invånare7,4%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt98%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv71%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur1,5 km
Saknar dataSkötsel av naturområden89%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv62%
1 154 krKultursatsning1 088 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande85%
19,0%Elever i kulturskola14,7%
Klimat
1844 hSoltimmar/år1628 h
998 mmRegn/år905 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 703 krSkola & förskola37 445 kr
10 233 krÄldreomsorg11 490 kr
7 789 krFunktionsnedsättning & LSS7 962 kr
4 324 krInfrastruktur & miljö7 969 kr
3 668 krIndivid & familjeomsorg4 147 kr
2 770 krKultur & fritid2 247 kr
546 krPolitisk verksamhet800 kr
225 krÖvrig verksamhet328 kr
−20 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
289 MkrTotal investering612 Mkr
95 MkrByggnader & mark6 Mkr
53 MkrMaskiner & inventarier59 Mkr
124 MkrEntrepr. & konsulter546 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 66% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,8%23,4%
M22,0%22,9%
SD14,5%16,9%
C8,2%8,0%
V7,9%5,8%
KD6,3%7,2%
L6,2%6,9%
MP7,2%7,9%
S26,8%
SD14,5%86,0%Deltagart89,9%
Kommunval 2026
S25,2%19,5%
M29,1%30,2%
SD12,1%13,0%
C7,2%9,0%
V9,1%6,8%
KD5,5%8,6%
L3,4%4,6%
MP8,1%8,0%
S25,2%
SD12,1%83,6%Deltagart88,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,8-3,5
M+0,3+1,0
SD-3,3-2,8
C+1,4+1,5
V+1,4+0,4
KD+0,9+1,1
L+0,4+0,6
MP+1,0+1,6
S-1,8-3,5
SD-3,3-2,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

