Perstorp vs Örkelljunga — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
15
Trygghet
12
52
Ekonomi
71
51
Boende
49
37
Utbildning
20
32
Hälsa & vård
23
57
Livsmiljö
48
Nyckeltal
7 115 stInvånare10 293 st
31,99%Skatt inkl. region30,24%
43,3 årMedelålder44,7 år
5 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)8 200 kr/m²
1 533 per 100 000 invVåldsbrott1 050 per 100 000 inv
8,4%Ungdomsarbetslöshet6,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
350 000 kr
550 000 kr
1 300 000 kr
1 700 000 kr
650 000 kr
1 300 000 kr
Utbildning
209,5Meritvärde åk 9198,8
75,3%Behöriga till yrkesprogram68,4%
71,9%Behöriga till NV/teknik60,2%
85,4%Behöriga lärare87,8%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
88%Tillgång till sjukvård87%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-1,2%Inrikes flyttnetto+0,4%
-1,7%Befolkningstillväxt+0,2%
8,1VAB-dagar per förälder7,4
13,8Barn i idrott16,1
88,1%Inskrivna i förskola82,7%
12,9Barngruppsstorlek 1–3 år13,1
5,0Barn per anställd5,2
67,8%Behöriga förskollärare54,7%
Jobb & arbetsmarknad
71,3%Sysselsättningsgrad79,4%
343 400 krMedianinkomst365 000 kr
66,3Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
46%Invånare som pendlar50%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet49
41,0%Känner sig otrygga kvällstid28,0%
12,0%Brottsoro påverkar livskvalitet12,9%
13,5%Anmälda brott per invånare13,2%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
72%Nöjdhet idrott & friluftsliv67%
1,0 kmAvstånd till skyddad natur2,6 km
79%Skötsel av naturområden89%
Kultur & fritid
19%Kultur- och nöjesliv44%
1 320 krKultursatsning1 039 kr
74%Bibliotek & kulturfrämjande78%
Saknar dataElever i kulturskola14,9%
Klimat
1623 hSoltimmar/år1601 h
662 mmRegn/år707 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 862 krSkola & förskola32 799 kr
15 463 krÄldreomsorg15 010 kr
7 345 krIndivid & familjeomsorg3 721 kr
6 404 krInfrastruktur & miljö4 297 kr
5 503 krFunktionsnedsättning & LSS5 674 kr
4 643 krKultur & fritid2 941 kr
1 216 krPolitisk verksamhet839 kr
589 krÖvrig verksamhet317 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
42 MkrTotal investering133 Mkr
21 MkrByggnader & mark1 Mkr
10 MkrMaskiner & inventarier9 Mkr
10 MkrEntrepr. & konsulter121 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 86% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeSkola & förskola har ökat med 20% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,5%19,0%
M15,7%16,4%
SD34,8%35,4%
C3,9%4,6%
V7,4%4,0%
KD6,0%12,0%
L3,3%3,8%
MP2,1%2,1%
S25,5%
SD34,8%78,1%Deltagart82,7%
Kommunval 2026
S20,4%20,1%
M8,6%18,6%
SD18,1%32,6%
C5,4%8,3%
V6,4%2,5%
KD2,3%15,0%
L0,4%0,7%
MP1,4%1,3%
S20,4%
SD18,1%74,1%Deltagart78,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,0-2,6
M+1,2+2,2
SD-6,0-3,9
C-0,2+0,2
V+3,6+1,5
KD+0,5+0,8
L+1,3+1,3
MP+0,4-0,1
S-1,0-2,6
SD-6,0-3,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

