Piteå vs Luleå — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
68
Trygghet
39
69
Ekonomi
68
83
Boende
44
87
Utbildning
82
10
Hälsa & vård
81
12
Livsmiljö
70
Nyckeltal
42 184 stInvånare80 304 st
33,59%Skatt inkl. region33,84%
44,5 årMedelålder42,9 år
16 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 000 kr/m²
811 per 100 000 invVåldsbrott973 per 100 000 inv
3,8%Ungdomsarbetslöshet2,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 050 000 kr
1 650 000 kr
2 150 000 kr
3 150 000 kr
1 600 000 kr
2 100 000 kr
Utbildning
220,6Meritvärde åk 9221,0
89,2%Behöriga till yrkesprogram85,6%
84,5%Behöriga till NV/teknik78,1%
95,0%Behöriga lärare90,3%
Hälsa & vård
78,2Nöjdhet med vården78,2
80%Tillgång till sjukvård88%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,4%
-0,6%Befolkningstillväxt+0,8%
7,5VAB-dagar per förälder8,0
37,4Barn i idrott45,5
89,4%Inskrivna i förskola89,4%
12,1Barngruppsstorlek 1–3 år13,1
5,0Barn per anställd5,0
58,0%Behöriga förskollärare54,2%
Jobb & arbetsmarknad
85,9%Sysselsättningsgrad82,7%
420 000 krMedianinkomst421 100 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat69,3
19%Invånare som pendlar11%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet61
13,0%Känner sig otrygga kvällstid16,0%
3,1%Brottsoro påverkar livskvalitet5,7%
7,4%Anmälda brott per invånare10,5%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt96%
66%Nöjdhet idrott & friluftsliv72%
5,1 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
74%Skötsel av naturområden87%
Kultur & fritid
59%Kultur- och nöjesliv87%
1 696 krKultursatsning2 129 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjande87%
14,9%Elever i kulturskola10,5%
Klimat
1833 hSoltimmar/år2000 h
638 mmRegn/år590 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 631 krSkola & förskola28 920 kr
17 075 krÄldreomsorg15 208 kr
8 664 krFunktionsnedsättning & LSS8 856 kr
8 050 krInfrastruktur & miljö8 925 kr
4 099 krIndivid & familjeomsorg4 623 kr
3 704 krKultur & fritid5 450 kr
832 krPolitisk verksamhet784 kr
594 krÖvrig verksamhet549 kr
37 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
420 MkrTotal investering1 092 Mkr
8 MkrByggnader & mark0 Mkr
41 MkrMaskiner & inventarier60 Mkr
350 MkrEntrepr. & konsulter923 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 30% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S42,6%36,1%
M15,4%18,3%
SD15,5%15,0%
C5,9%5,8%
V6,5%7,4%
KD5,8%6,3%
L3,0%4,2%
MP3,6%5,6%
S42,6%
SD15,5%86,9%Deltagart86,2%
Kommunval 2026
S36,1%36,7%
M17,8%19,3%
SD10,8%10,4%
C12,4%6,8%
V8,1%7,2%
KD5,4%6,8%
L1,2%4,1%
MP3,0%4,6%
S36,1%
SD10,8%86,0%Deltagart83,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-5,4-3,4
M+2,5+2,6
SD-0,6-2,4
C-0,1-0,1
V-0,4+0,2
KD+1,8+1,0
L+1,0+0,6
MP+0,6+1,2
S-5,4-3,4
SD-0,6-2,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

