Säffle vs Årjäng — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
42
Trygghet
70
20
Ekonomi
30
62
Boende
40
29
Utbildning
58
35
Hälsa & vård
58
13
Livsmiljö
15
Nyckeltal
14 756 stInvånare9 734 st
33,80%Skatt inkl. region34,25%
47,3 årMedelålder45,9 år
2 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 100 kr/m²
1 025 per 100 000 invVåldsbrott757 per 100 000 inv
7,9%Ungdomsarbetslöshet2,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
200 000 kr
450 000 kr
1 400 000 kr
1 500 000 kr
1 400 000 kr
1 100 000 kr
Utbildning
195,3Meritvärde åk 9206,9
66,5%Behöriga till yrkesprogram82,3%
54,7%Behöriga till NV/teknik69,9%
88,4%Behöriga lärare86,1%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården78,8
86%Tillgång till sjukvård86%
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-0,6%
-1,0%Befolkningstillväxt-0,9%
7,2VAB-dagar per förälder8,5
24,1Barn i idrott14,1
85,0%Inskrivna i förskola85,8%
12,2Barngruppsstorlek 1–3 år11,6
4,7Barn per anställd4,6
56,4%Behöriga förskollärare37,9%
Jobb & arbetsmarknad
78,7%Sysselsättningsgrad85,4%
365 600 krMedianinkomst391 200 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat70,0
29%Invånare som pendlar22%
Trygghet
63Kommunindex för trygghet59
25,0%Känner sig otrygga kvällstid12,0%
7,7%Brottsoro påverkar livskvalitet5,5%
8,9%Anmälda brott per invånare7,2%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
67%Nöjdhet idrott & friluftsliv66%
2,6 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
71%Skötsel av naturområden74%
Kultur & fritid
74%Kultur- och nöjesliv19%
1 481 krKultursatsning1 326 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande72%
10,1%Elever i kulturskola10,7%
Klimat
1862 hSoltimmar/år1981 h
714 mmRegn/år883 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 418 krSkola & förskola35 973 kr
18 452 krÄldreomsorg16 277 kr
8 662 krFunktionsnedsättning & LSS9 137 kr
6 281 krIndivid & familjeomsorg4 283 kr
5 284 krInfrastruktur & miljö5 516 kr
4 482 krKultur & fritid3 944 kr
1 147 krPolitisk verksamhet789 kr
648 krÖvrig verksamhet777 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
85 MkrTotal investering64 Mkr
1 MkrByggnader & mark0 Mkr
25 MkrMaskiner & inventarier11 Mkr
59 MkrEntrepr. & konsulter51 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,0%21,1%
M18,9%17,2%
SD25,9%27,6%
C7,5%5,6%
V4,6%3,5%
KD8,6%16,7%
L4,0%5,3%
MP2,8%1,9%
S26,0%
SD25,9%83,8%Deltagart82,2%
Kommunval 2026
S20,7%27,6%
M18,4%12,7%
SD14,3%14,1%
C15,7%7,5%
V3,1%2,6%
KD7,8%27,0%
L2,3%5,5%
MP3,5%2,9%
S20,7%
SD14,3%80,8%Deltagart74,6%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-2,9
M+2,2+4,6
SD-3,4-3,0
C-1,6-1,4
V+1,1+1,0
KD+1,1-1,1
L+1,3+2,4
MP+0,8-0,1
S-2,0-2,9
SD-3,4-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

