Säffle vs Bengtsfors — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
42
Trygghet
65
20
Ekonomi
19
62
Boende
44
29
Utbildning
42
35
Hälsa & vård
32
13
Livsmiljö
38
Nyckeltal
14 756 stInvånare8 955 st
33,80%Skatt inkl. region34,40%
47,3 årMedelålder48,6 år
2 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)1 400 kr/m²
1 025 per 100 000 invVåldsbrott699 per 100 000 inv
7,9%Ungdomsarbetslöshet5,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
200 000 kr
100 000 kr
1 400 000 kr
1 200 000 kr
1 400 000 kr
1 150 000 kr
Utbildning
195,3Meritvärde åk 9203,8
66,5%Behöriga till yrkesprogram79,3%
54,7%Behöriga till NV/teknik72,8%
88,4%Behöriga lärare89,0%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården79,6
86%Tillgång till sjukvård77%
61%Upplever rimlig väntetid58%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-0,7%
-1,0%Befolkningstillväxt-1,3%
7,2VAB-dagar per förälder7,1
24,1Barn i idrott16,2
85,0%Inskrivna i förskola87,0%
12,2Barngruppsstorlek 1–3 år9,8
4,7Barn per anställd5,4
56,4%Behöriga förskollärare65,5%
Jobb & arbetsmarknad
78,7%Sysselsättningsgrad78,4%
365 600 krMedianinkomst374 500 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat82,9
29%Invånare som pendlar27%
Trygghet
63Kommunindex för trygghet59
25,0%Känner sig otrygga kvällstid20,0%
7,7%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
8,9%Anmälda brott per invånare7,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
67%Nöjdhet idrott & friluftsliv51%
2,6 kmAvstånd till skyddad natur2,7 km
71%Skötsel av naturområden60%
Kultur & fritid
74%Kultur- och nöjesliv35%
1 481 krKultursatsning1 428 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande69%
10,1%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1862 hSoltimmar/år1929 h
714 mmRegn/år845 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 418 krSkola & förskola32 795 kr
18 452 krÄldreomsorg25 850 kr
8 662 krFunktionsnedsättning & LSS7 649 kr
6 281 krIndivid & familjeomsorg5 842 kr
5 284 krInfrastruktur & miljö6 981 kr
4 482 krKultur & fritid2 696 kr
1 147 krPolitisk verksamhet1 396 kr
648 krÖvrig verksamhet811 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
85 MkrTotal investering28 Mkr
1 MkrByggnader & mark0 Mkr
25 MkrMaskiner & inventarier8 Mkr
59 MkrEntrepr. & konsulter18 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,0%28,1%
M18,9%15,8%
SD25,9%26,3%
C7,5%6,2%
V4,6%6,2%
KD8,6%7,2%
L4,0%3,9%
MP2,8%4,3%
S26,0%
SD25,9%83,8%Deltagart83,1%
Kommunval 2026
S20,7%35,7%
M18,4%25,8%
SD14,3%9,8%
C15,7%12,5%
V3,1%5,1%
KD7,8%3,8%
L2,3%0,5%
MP3,5%1,7%
S20,7%
SD14,3%80,8%Deltagart78,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-4,4
M+2,2+1,6
SD-3,4-3,4
C-1,6+0,2
V+1,1+1,7
KD+1,1+0,7
L+1,3+1,4
MP+0,8+1,0
S-2,0-4,4
SD-3,4-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

