Sala vs Heby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
24
Trygghet
54
52
Ekonomi
12
24
Boende
16
17
Utbildning
48
33
Hälsa & vård
20
61
Livsmiljö
47
Nyckeltal
22 600 stInvånare14 275 st
33,19%Skatt inkl. region34,21%
45,2 årMedelålder45,0 år
17 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 700 kr/m²
1 298 per 100 000 invVåldsbrott887 per 100 000 inv
7,1%Ungdomsarbetslöshet9,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
700 000 kr
2 350 000 kr
2 100 000 kr
1 450 000 kr
1 450 000 kr
Utbildning
197,3Meritvärde åk 9207,2
81,3%Behöriga till yrkesprogram76,6%
71,9%Behöriga till NV/teknik70,7%
83,1%Behöriga lärare88,4%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården81,3
85%Tillgång till sjukvård78%
71%Upplever rimlig väntetid61%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,2%
-1,1%Befolkningstillväxt-0,5%
8,6VAB-dagar per förälder8,0
25,7Barn i idrott19,6
80,8%Inskrivna i förskola81,2%
12,2Barngruppsstorlek 1–3 år9,4
5,3Barn per anställd5,1
43,0%Behöriga förskollärare43,6%
Jobb & arbetsmarknad
82,7%Sysselsättningsgrad80,8%
376 300 krMedianinkomst363 500 kr
73,7Nöjdhet med företagsklimat79,3
39%Invånare som pendlar50%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet47
21,0%Känner sig otrygga kvällstid16,0%
4,6%Brottsoro påverkar livskvalitet7,7%
13,6%Anmälda brott per invånare9,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv63%
1,7 kmAvstånd till skyddad natur3,1 km
59%Skötsel av naturområden73%
Kultur & fritid
45%Kultur- och nöjesliv36%
1 031 krKultursatsning1 332 kr
82%Bibliotek & kulturfrämjande73%
10,6%Elever i kulturskola11,0%
Klimat
1943 hSoltimmar/år2223 h
662 mmRegn/år643 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 686 krSkola & förskola33 869 kr
19 024 krÄldreomsorg18 470 kr
7 898 krFunktionsnedsättning & LSS8 304 kr
6 274 krIndivid & familjeomsorg8 314 kr
5 903 krInfrastruktur & miljö4 354 kr
2 878 krKultur & fritid2 831 kr
827 krPolitisk verksamhet1 269 kr
594 krÖvrig verksamhet215 kr
34 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
136 MkrTotal investering35 Mkr
0 MkrByggnader & mark1 Mkr
20 MkrMaskiner & inventarier7 Mkr
103 MkrEntrepr. & konsulter27 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 19% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 36% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,7%25,6%
M18,5%16,9%
SD23,4%26,2%
C7,0%7,5%
V6,2%5,3%
KD6,5%8,3%
L4,4%4,0%
MP3,6%3,8%
S28,7%
SD23,4%86,1%Deltagart84,1%
Kommunval 2026
S27,4%25,4%
M18,0%18,3%
SD19,8%23,7%
C11,0%13,5%
V6,0%5,4%
KD4,1%6,9%
L1,8%1,9%
MP3,1%3,5%
S27,4%
SD19,8%84,2%Deltagart81,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,8-2,0
M+1,7+2,1
SD-3,8-3,4
C-0,2-0,4
V+0,8+0,4
KD+0,9+0,0
L+1,4+1,6
MP+0,6+0,9
S-1,8-2,0
SD-3,8-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

