Salem vs Botkyrka — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
43
Trygghet
24
80
Ekonomi
74
52
Boende
14
72
Utbildning
32
75
Hälsa & vård
71
79
Livsmiljö
84
Nyckeltal
17 370 stInvånare96 750 st
32,00%Skatt inkl. region32,23%
40,4 årMedelålder39,3 år
27 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)27 000 kr/m²
1 204 per 100 000 invVåldsbrott1 314 per 100 000 inv
4,5%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 800 000 kr
1 750 000 kr
4 150 000 kr
4 500 000 kr
2 550 000 kr
2 850 000 kr
Utbildning
233,5Meritvärde åk 9233,7
86,5%Behöriga till yrkesprogram83,8%
82,5%Behöriga till NV/teknik78,8%
88,1%Behöriga lärare88,0%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
86%Tillgång till sjukvård90%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-1,1%Inrikes flyttnetto+0,4%
-0,8%Befolkningstillväxt+0,9%
8,4VAB-dagar per förälder8,6
29,1Barn i idrott29,3
90,3%Inskrivna i förskola82,5%
14,5Barngruppsstorlek 1–3 år14,9
5,5Barn per anställd5,3
35,4%Behöriga förskollärare32,2%
Jobb & arbetsmarknad
84,3%Sysselsättningsgrad77,0%
447 000 krMedianinkomst360 700 kr
72,5Nöjdhet med företagsklimat71,4
83%Invånare som pendlar73%
Trygghet
54Kommunindex för trygghet59
31,0%Känner sig otrygga kvällstid42,0%
9,4%Brottsoro påverkar livskvalitet11,9%
9,4%Anmälda brott per invånare13,3%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt98%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv77%
0,7 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
77%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
22%Kultur- och nöjesliv55%
840 krKultursatsning1 237 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande82%
18,3%Elever i kulturskola8,6%
Klimat
1698 hSoltimmar/år1759 h
536 mmRegn/år554 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
37 849 krSkola & förskola34 048 kr
12 821 krÄldreomsorg9 526 kr
6 224 krFunktionsnedsättning & LSS9 738 kr
4 339 krInfrastruktur & miljö3 318 kr
3 566 krIndivid & familjeomsorg7 029 kr
2 374 krKultur & fritid3 395 kr
1 056 krPolitisk verksamhet582 kr
497 krÖvrig verksamhet−193 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
122 MkrTotal investering998 Mkr
0 MkrByggnader & mark7 Mkr
6 MkrMaskiner & inventarier32 Mkr
112 MkrEntrepr. & konsulter959 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 30% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,0%33,6%
M23,8%16,0%
SD18,1%15,9%
C7,7%4,0%
V6,3%15,0%
KD6,3%5,9%
L5,5%3,1%
MP5,5%4,4%
S25,0%
SD18,1%85,5%Deltagart76,0%
Kommunval 2026
S22,5%29,4%
M32,2%12,6%
SD10,9%11,9%
C9,3%2,7%
V6,0%14,3%
KD4,5%4,4%
L2,6%1,2%
MP3,3%4,7%
S22,5%
SD10,9%82,7%Deltagart71,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,9+1,4
M+0,0-1,3
SD-1,4-2,5
C+1,0-0,7
V+1,5+4,7
KD+0,6-0,7
L+0,5-0,0
MP+0,6+0,5
S-2,9+1,4
SD-1,4-2,5Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

