Salem vs Södertälje — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
43
Trygghet
15
80
Ekonomi
72
52
Boende
10
72
Utbildning
28
75
Hälsa & vård
69
79
Livsmiljö
77
Nyckeltal
17 370 stInvånare102 772 st
32,00%Skatt inkl. region32,38%
40,4 årMedelålder40,5 år
27 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 000 kr/m²
1 204 per 100 000 invVåldsbrott1 475 per 100 000 inv
4,5%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 800 000 kr
1 650 000 kr
4 150 000 kr
4 250 000 kr
2 550 000 kr
2 700 000 kr
Utbildning
233,5Meritvärde åk 9238,9
86,5%Behöriga till yrkesprogram83,5%
82,5%Behöriga till NV/teknik80,7%
88,1%Behöriga lärare80,7%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
86%Tillgång till sjukvård91%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-1,1%Inrikes flyttnetto-0,6%
-0,8%Befolkningstillväxt-0,1%
8,4VAB-dagar per förälder8,6
29,1Barn i idrott26,2
90,3%Inskrivna i förskola83,5%
14,5Barngruppsstorlek 1–3 år14,0
5,5Barn per anställd5,4
35,4%Behöriga förskollärare36,1%
Jobb & arbetsmarknad
84,3%Sysselsättningsgrad76,9%
447 000 krMedianinkomst371 000 kr
72,5Nöjdhet med företagsklimat73,8
83%Invånare som pendlar40%
Trygghet
54Kommunindex för trygghet36
31,0%Känner sig otrygga kvällstid39,0%
9,4%Brottsoro påverkar livskvalitet10,5%
9,4%Anmälda brott per invånare14,5%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt96%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
0,7 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
77%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
22%Kultur- och nöjesliv44%
840 krKultursatsning1 413 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande73%
18,3%Elever i kulturskola7,0%
Klimat
1698 hSoltimmar/år1601 h
536 mmRegn/år551 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
37 849 krSkola & förskola31 995 kr
12 821 krÄldreomsorg10 930 kr
6 224 krFunktionsnedsättning & LSS10 145 kr
4 339 krInfrastruktur & miljö4 987 kr
3 566 krIndivid & familjeomsorg7 175 kr
2 374 krKultur & fritid4 157 kr
1 056 krPolitisk verksamhet919 kr
497 krÖvrig verksamhet−145 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
122 MkrTotal investering457 Mkr
0 MkrByggnader & mark42 Mkr
6 MkrMaskiner & inventarier84 Mkr
112 MkrEntrepr. & konsulter304 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,0%27,9%
M23,8%19,8%
SD18,1%20,2%
C7,7%3,9%
V6,3%8,9%
KD6,3%8,1%
L5,5%4,0%
MP5,5%5,1%
S25,0%
SD18,1%85,5%Deltagart74,6%
Kommunval 2026
S22,5%28,6%
M32,2%17,9%
SD10,9%16,9%
C9,3%4,6%
V6,0%9,4%
KD4,5%9,0%
L2,6%3,1%
MP3,3%5,7%
S22,5%
SD10,9%82,7%Deltagart69,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,9-0,6
M+0,0-0,9
SD-1,4-0,7
C+1,0-0,5
V+1,5+1,9
KD+0,6-0,2
L+0,5+0,4
MP+0,6+0,3
S-2,9-0,6
SD-1,4-0,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

