Salem vs Södertälje — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SalemSödertälje
25,0%
S27,9%
23,8%
19,8%
18,1%
SD20,2%
7,7%
3,9%
6,3%
8,9%
6,3%
8,1%
5,5%
4,0%
5,5%
5,1%
Valdeltagande 85,5%Valdeltagande 74,6%
Kommun 2026
SalemSödertälje
22,5%
S28,6%
32,2%
17,9%
10,9%
SD16,9%
9,3%
4,6%
6,0%
9,4%
4,5%
9,0%
2,6%
3,1%
3,3%
5,7%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 69,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Salem, den ljusare undre är Södertälje. Skillnaden är Salem minus Södertälje i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,5 % 26,8 % | 38,6 % 29,5 % | 30,7 % 23,1 % | 24,8 % 19,8 % | 23,8 % 20,6 % | 23,8 % 19,8 % | +4,0 |
| S | 28,8 % 36,0 % | 22,6 % 34,0 % | 24,9 % 32,0 % | 23,1 % 27,2 % | 27,9 % 28,5 % | 25,0 % 27,9 % | -2,9 |
| SD | 2,6 % 1,9 % | 5,2 % 5,6 % | 11,4 % 12,3 % | 16,9 % 17,5 % | 19,6 % 20,9 % | 18,1 % 20,2 % | -2,1 |
| KD | 6,4 % 7,2 % | 5,4 % 5,4 % | 5,6 % 6,9 % | 8,0 % 11,2 % | 5,7 % 8,3 % | 6,3 % 8,1 % | -1,8 |
| L | 9,6 % 7,2 % | 9,2 % 6,2 % | 6,9 % 4,7 % | 7,6 % 4,5 % | 5,1 % 3,6 % | 5,5 % 4,0 % | +1,6 |
| V | 4,1 % 5,6 % | 4,0 % 5,2 % | 4,2 % 5,8 % | 6,0 % 7,7 % | 4,8 % 7,0 % | 6,3 % 8,9 % | -2,6 |
| MP | 5,8 % 6,4 % | 7,8 % 8,3 % | 7,8 % 7,3 % | 4,5 % 4,5 % | 5,0 % 4,8 % | 5,5 % 5,1 % | +0,4 |
| C | 5,0 % 5,4 % | 5,7 % 3,9 % | 5,3 % 3,8 % | 7,6 % 5,9 % | 6,7 % 4,5 % | 7,7 % 3,9 % | +3,8 |
| ÖVR | 2,3 % 3,5 % | 1,4 % 2,0 % | 0,8 % 1,4 % | 1,6 % 1,8 % | 1,5 % 1,8 % | 1,7 % 2,1 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 2,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,0%27,9%-2,9pp
SD18,1%20,2%-2,1ppValdeltagande: Salem 85,5% · Södertälje 74,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

