Sävsjö vs Värnamo — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
58
Trygghet
63
28
Ekonomi
64
78
Boende
78
62
Utbildning
16
63
Hälsa & vård
72
26
Livsmiljö
34
Nyckeltal
11 531 stInvånare34 534 st
33,68%Skatt inkl. region33,28%
43,5 årMedelålder43,7 år
5 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)16 400 kr/m²
944 per 100 000 invVåldsbrott929 per 100 000 inv
6,0%Ungdomsarbetslöshet4,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
350 000 kr
1 050 000 kr
1 200 000 kr
2 350 000 kr
700 000 kr
1 200 000 kr
Utbildning
221,3Meritvärde åk 9219,3
86,9%Behöriga till yrkesprogram74,9%
78,1%Behöriga till NV/teknik71,2%
80,5%Behöriga lärare84,1%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården80,5
80%Tillgång till sjukvård87%
76%Upplever rimlig väntetid76%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto+0,0%
-0,3%Befolkningstillväxt-0,0%
7,3VAB-dagar per förälder6,9
29,9Barn i idrott36,3
83,4%Inskrivna i förskola88,4%
11,9Barngruppsstorlek 1–3 år11,2
4,6Barn per anställd5,4
53,9%Behöriga förskollärare49,0%
Jobb & arbetsmarknad
80,1%Sysselsättningsgrad86,0%
371 200 krMedianinkomst398 000 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
32%Invånare som pendlar23%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet62
28,0%Känner sig otrygga kvällstid23,0%
6,4%Brottsoro påverkar livskvalitet7,1%
10,3%Anmälda brott per invånare10,6%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
5,6 kmAvstånd till skyddad natur4,7 km
86%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
42%Kultur- och nöjesliv80%
1 017 krKultursatsning1 407 kr
71%Bibliotek & kulturfrämjande89%
7,6%Elever i kulturskola17,3%
Klimat
1783 hSoltimmar/år1858 h
670 mmRegn/år700 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 496 krSkola & förskola32 537 kr
17 216 krÄldreomsorg13 871 kr
9 572 krFunktionsnedsättning & LSS8 233 kr
6 929 krIndivid & familjeomsorg5 674 kr
6 795 krInfrastruktur & miljö5 131 kr
3 283 krKultur & fritid3 384 kr
1 333 krPolitisk verksamhet741 kr
472 krÖvrig verksamhet256 kr
11 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
72 MkrTotal investering366 Mkr
0 MkrByggnader & mark9 Mkr
14 MkrMaskiner & inventarier55 Mkr
51 MkrEntrepr. & konsulter195 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 37% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S20,1%27,5%
M19,2%21,8%
SD25,9%19,5%
C6,4%7,1%
V6,0%5,0%
KD13,3%10,0%
L4,9%4,4%
MP2,4%3,3%
S20,1%
SD25,9%85,9%Deltagart84,8%
Kommunval 2026
S18,9%26,9%
M28,2%27,2%
SD14,1%15,2%
C7,1%11,3%
V6,0%4,7%
KD21,9%9,0%
L1,4%2,7%
MP1,3%2,3%
S18,9%
SD14,1%82,7%Deltagart82,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-1,8
M+2,0+1,0
SD-3,8-2,7
C-0,5-1,3
V+3,0+1,5
KD-1,5+0,9
L+2,7+1,1
MP+0,8+0,9
S-2,4-1,8
SD-3,8-2,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

