Hoppa till innehållet

Sävsjö vs Värnamo — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SävsjöVärnamo
20,1%
S
27,5%
19,2%
M
21,8%
25,9%
SD
19,5%
6,4%
C
7,1%
6,0%
V
5,0%
13,3%
KD
10,0%
4,9%
L
4,4%
2,4%
MP
3,3%
Valdeltagande 85,9%Valdeltagande 84,8%

Kommun 2026

SävsjöVärnamo
18,9%
S
26,9%
28,2%
M
27,2%
14,1%
SD
15,2%
7,1%
C
11,3%
6,0%
V
4,7%
21,9%
KD
9,0%
1,4%
L
2,7%
1,3%
MP
2,3%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 82,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sävsjö, den ljusare undre är Värnamo. Skillnaden är Sävsjö minus Värnamo i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
30,4 %
35,9 %
25,3 %
31,4 %
27,4 %
33,8 %
22,1 %
28,4 %
22,5 %
29,2 %
20,1 %
27,5 %
-7,3
SD
4,8 %
3,9 %
9,2 %
6,6 %
18,7 %
13,4 %
25,6 %
18,4 %
29,7 %
22,2 %
25,9 %
19,5 %
+6,4
M
20,4 %
22,1 %
25,0 %
25,1 %
17,9 %
20,4 %
16,4 %
18,1 %
17,3 %
20,8 %
19,2 %
21,8 %
-2,5
KD
20,9 %
15,5 %
17,7 %
12,6 %
15,3 %
9,8 %
17,9 %
11,6 %
14,8 %
9,1 %
13,3 %
10,0 %
+3,2
C
13,4 %
10,6 %
12,3 %
11,7 %
11,5 %
10,9 %
9,9 %
12,6 %
6,9 %
8,4 %
6,4 %
7,1 %
-0,8
V
3,1 %
3,0 %
3,0 %
2,9 %
2,7 %
3,0 %
3,2 %
3,8 %
3,0 %
3,5 %
6,0 %
5,0 %
+1,1
L
3,8 %
5,0 %
4,4 %
4,7 %
2,3 %
3,0 %
2,4 %
3,6 %
2,2 %
3,3 %
4,9 %
4,4 %
+0,5
MP
1,8 %
2,8 %
2,8 %
4,3 %
2,6 %
4,1 %
1,7 %
2,5 %
1,6 %
2,4 %
2,4 %
3,3 %
-0,9
ÖVR
1,4 %
1,3 %
0,3 %
0,5 %
0,8 %
0,6 %
0,9 %
1,0 %
2,0 %
1,0 %
1,8 %
1,4 %
+0,3
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S20,1%27,5%-7,3pp
M19,2%21,8%-2,5pp
SD25,9%19,5%+6,4pp
KD13,3%10,0%+3,2pp

Valdeltagande: Sävsjö 85,9% · Värnamo 84,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad