Sävsjö vs Växjö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
58
Trygghet
44
28
Ekonomi
77
78
Boende
77
62
Utbildning
74
63
Hälsa & vård
88
26
Livsmiljö
89
Nyckeltal
11 531 stInvånare98 940 st
33,68%Skatt inkl. region32,19%
43,5 årMedelålder40,6 år
5 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)23 500 kr/m²
944 per 100 000 invVåldsbrott1 067 per 100 000 inv
6,0%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
350 000 kr
1 550 000 kr
1 200 000 kr
2 900 000 kr
700 000 kr
1 600 000 kr
Utbildning
221,3Meritvärde åk 9226,7
86,9%Behöriga till yrkesprogram82,0%
78,1%Behöriga till NV/teknik77,7%
80,5%Behöriga lärare88,6%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården83,0
80%Tillgång till sjukvård91%
76%Upplever rimlig väntetid63%
1,0 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto+0,2%
-0,3%Befolkningstillväxt+0,6%
7,3VAB-dagar per förälder7,1
29,9Barn i idrott36,2
83,4%Inskrivna i förskola86,9%
11,9Barngruppsstorlek 1–3 år11,7
4,6Barn per anställd5,1
53,9%Behöriga förskollärare49,3%
Jobb & arbetsmarknad
80,1%Sysselsättningsgrad79,5%
371 200 krMedianinkomst384 200 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat72,4
32%Invånare som pendlar15%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet52
28,0%Känner sig otrygga kvällstid30,0%
6,4%Brottsoro påverkar livskvalitet7,0%
10,3%Anmälda brott per invånare12,1%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv74%
5,6 kmAvstånd till skyddad natur1,3 km
86%Skötsel av naturområden90%
Kultur & fritid
42%Kultur- och nöjesliv79%
1 017 krKultursatsning1 504 kr
71%Bibliotek & kulturfrämjande87%
7,6%Elever i kulturskola8,1%
Klimat
1783 hSoltimmar/år1656 h
670 mmRegn/år640 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 496 krSkola & förskola34 215 kr
17 216 krÄldreomsorg12 290 kr
9 572 krFunktionsnedsättning & LSS9 484 kr
6 929 krIndivid & familjeomsorg4 927 kr
6 795 krInfrastruktur & miljö4 001 kr
3 283 krKultur & fritid3 572 kr
1 333 krPolitisk verksamhet717 kr
472 krÖvrig verksamhet724 kr
11 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
72 MkrTotal investering387 Mkr
0 MkrByggnader & mark8 Mkr
14 MkrMaskiner & inventarier84 Mkr
51 MkrEntrepr. & konsulter210 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 34% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S20,1%29,1%
M19,2%21,7%
SD25,9%15,6%
C6,4%6,3%
V6,0%9,0%
KD13,3%6,6%
L4,9%4,8%
MP2,4%5,5%
S20,1%
SD25,9%85,9%Deltagart87,2%
Kommunval 2026
S18,9%32,1%
M28,2%27,1%
SD14,1%11,1%
C7,1%5,0%
V6,0%10,1%
KD21,9%5,7%
L1,4%3,4%
MP1,3%4,5%
S18,9%
SD14,1%82,7%Deltagart85,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-3,4
M+2,0+0,2
SD-3,8-2,2
C-0,50,0
V+3,0+3,0
KD-1,5+0,8
L+2,7+0,8
MP+0,8+1,0
S-2,4-3,4
SD-3,8-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

