Hoppa till innehållet

Sävsjö vs Växjö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SävsjöVäxjö
20,1%
S
29,1%
19,2%
M
21,7%
25,9%
SD
15,6%
6,4%
C
6,3%
6,0%
V
9,0%
13,3%
KD
6,6%
4,9%
L
4,8%
2,4%
MP
5,5%
Valdeltagande 85,9%Valdeltagande 87,2%

Kommun 2026

SävsjöVäxjö
18,9%
S
32,1%
28,2%
M
27,1%
14,1%
SD
11,1%
7,1%
C
5,0%
6,0%
V
10,1%
21,9%
KD
5,7%
1,4%
L
3,4%
1,3%
MP
4,5%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 85,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sävsjö, den ljusare undre är Växjö. Skillnaden är Sävsjö minus Växjö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
30,4 %
33,9 %
25,3 %
28,8 %
27,4 %
31,3 %
22,1 %
30,0 %
22,5 %
32,5 %
20,1 %
29,1 %
-9,0
M
20,4 %
26,7 %
25,0 %
31,6 %
17,9 %
24,0 %
16,4 %
21,4 %
17,3 %
21,4 %
19,2 %
21,7 %
-2,4
SD
4,8 %
2,8 %
9,2 %
5,1 %
18,7 %
12,2 %
25,6 %
15,4 %
29,7 %
17,9 %
25,9 %
15,6 %
+10,3
KD
20,9 %
7,7 %
17,7 %
5,9 %
15,3 %
5,0 %
17,9 %
7,2 %
14,8 %
5,8 %
13,3 %
6,6 %
+6,6
C
13,4 %
8,7 %
12,3 %
7,5 %
11,5 %
7,7 %
9,9 %
9,2 %
6,9 %
6,3 %
6,4 %
6,3 %
+0,1
V
3,1 %
5,5 %
3,0 %
5,2 %
2,7 %
5,2 %
3,2 %
7,2 %
3,0 %
6,0 %
6,0 %
9,0 %
-3,0
MP
1,8 %
5,5 %
2,8 %
7,7 %
2,6 %
7,2 %
1,7 %
4,2 %
1,6 %
4,5 %
2,4 %
5,5 %
-3,2
L
3,8 %
7,2 %
4,4 %
7,2 %
2,3 %
4,3 %
2,4 %
4,4 %
2,2 %
4,0 %
4,9 %
4,8 %
+0,1
FI
—
—
—
—
0,8 %
2,4 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,4 %
2,0 %
0,3 %
1,0 %
0,8 %
0,7 %
0,9 %
1,1 %
2,0 %
1,5 %
1,8 %
1,3 %
+0,5

Största skillnader — Riksdag 2026

S20,1%29,1%-9,0pp
M19,2%21,7%-2,4pp
SD25,9%15,6%+10,3pp
V6,0%9,0%-3,0pp
KD13,3%6,6%+6,6pp
MP2,4%5,5%-3,2pp

Valdeltagande: Sävsjö 85,9% · Växjö 87,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad