Skara vs Vara — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
37
Trygghet
47
54
Ekonomi
48
88
Boende
60
14
Utbildning
44
16
Hälsa & vård
10
44
Livsmiljö
40
Nyckeltal
18 753 stInvånare16 011 st
33,38%Skatt inkl. region33,25%
43,8 årMedelålder44,9 år
6 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 600 kr/m²
1 057 per 100 000 invVåldsbrott822 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
500 000 kr
1 900 000 kr
1 450 000 kr
1 650 000 kr
600 000 kr
Utbildning
204,8Meritvärde åk 9215,2
80,2%Behöriga till yrkesprogram85,9%
71,8%Behöriga till NV/teknik79,3%
83,8%Behöriga lärare84,9%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
79%Tillgång till sjukvård76%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto-0,4%
+0,2%Befolkningstillväxt-0,5%
7,9VAB-dagar per förälder7,5
33,6Barn i idrott28,3
82,3%Inskrivna i förskola87,1%
13,4Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
5,5Barn per anställd5,3
48,8%Behöriga förskollärare43,8%
Jobb & arbetsmarknad
81,6%Sysselsättningsgrad82,5%
389 500 krMedianinkomst375 600 kr
83,6Nöjdhet med företagsklimat71,7
45%Invånare som pendlar35%
Trygghet
48Kommunindex för trygghet58
30,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
5,8%Brottsoro påverkar livskvalitet6,4%
12,9%Anmälda brott per invånare9,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
75%Nöjdhet idrott & friluftsliv74%
3,1 kmAvstånd till skyddad natur5,9 km
82%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
37%Kultur- och nöjesliv90%
1 662 krKultursatsning2 250 kr
82%Bibliotek & kulturfrämjande86%
6,5%Elever i kulturskola8,9%
Klimat
1901 hSoltimmar/år2010 h
570 mmRegn/år619 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 905 krSkola & förskola32 389 kr
16 920 krÄldreomsorg16 794 kr
10 140 krFunktionsnedsättning & LSS8 311 kr
5 511 krInfrastruktur & miljö6 804 kr
5 075 krIndivid & familjeomsorg6 289 kr
4 308 krKultur & fritid4 091 kr
1 172 krPolitisk verksamhet1 073 kr
748 krÖvrig verksamhet1 006 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
316 MkrTotal investering128 Mkr
197 MkrByggnader & mark7 Mkr
12 MkrMaskiner & inventarier28 Mkr
99 MkrEntrepr. & konsulter79 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 59% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 105% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,6%21,5%
M19,9%24,6%
SD22,0%26,8%
C6,5%6,9%
V7,4%4,7%
KD6,7%7,3%
L4,0%4,1%
MP4,3%2,5%
S27,6%
SD22,0%84,0%Deltagart85,0%
Kommunval 2026
S26,3%20,2%
M27,9%35,6%
SD19,0%16,9%
C9,8%6,7%
V6,6%5,0%
KD4,2%2,9%
L1,9%1,0%
MP4,1%1,2%
S26,3%
SD19,0%82,5%Deltagart81,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,1-3,5
M+1,1+2,6
SD-2,5-3,1
C-0,0-0,6
V+2,8+0,9
KD+0,7+0,8
L+0,8+1,5
MP+0,8+0,6
S-4,1-3,5
SD-2,5-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

