Hoppa till innehållet

Skara vs Vara — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SkaraVara
27,6%
S
21,5%
19,9%
M
24,6%
22,0%
SD
26,8%
6,5%
C
6,9%
7,4%
V
4,7%
6,7%
KD
7,3%
4,0%
L
4,1%
4,3%
MP
2,5%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 85,0%

Kommun 2026

SkaraVara
26,3%
S
20,2%
27,9%
M
35,6%
19,0%
SD
16,9%
9,8%
C
6,7%
6,6%
V
5,0%
4,2%
KD
2,9%
1,9%
L
1,0%
4,1%
MP
1,2%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 81,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Skara, den ljusare undre är Vara. Skillnaden är Skara minus Vara i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,5 %
32,1 %
34,4 %
28,3 %
34,5 %
29,6 %
30,4 %
24,9 %
31,7 %
25,0 %
27,6 %
21,5 %
+6,1
M
25,5 %
28,6 %
29,4 %
33,0 %
21,4 %
25,7 %
19,4 %
21,5 %
18,8 %
22,0 %
19,9 %
24,6 %
-4,8
SD
3,0 %
2,2 %
5,6 %
5,8 %
16,0 %
17,1 %
20,2 %
23,7 %
24,5 %
29,9 %
22,0 %
26,8 %
-4,7
C
9,2 %
16,0 %
7,3 %
12,4 %
7,7 %
11,0 %
8,4 %
11,8 %
6,5 %
7,5 %
6,5 %
6,9 %
-0,4
KD
6,7 %
7,8 %
5,5 %
6,2 %
4,2 %
4,1 %
6,9 %
6,5 %
6,0 %
6,4 %
6,7 %
7,3 %
-0,6
V
4,8 %
4,1 %
4,6 %
4,2 %
4,4 %
4,0 %
6,0 %
4,9 %
4,7 %
3,8 %
7,4 %
4,7 %
+2,8
MP
4,1 %
2,3 %
6,3 %
3,7 %
5,3 %
3,4 %
3,6 %
1,9 %
3,5 %
1,8 %
4,3 %
2,5 %
+1,8
L
6,2 %
4,9 %
5,8 %
5,6 %
3,6 %
3,3 %
3,6 %
3,4 %
3,1 %
2,6 %
4,0 %
4,1 %
-0,1
ÖVR
2,0 %
1,9 %
1,1 %
0,8 %
0,9 %
0,7 %
1,5 %
1,3 %
1,2 %
0,8 %
1,6 %
1,7 %
-0,1
FI
—
—
—
—
2,0 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,6%21,5%+6,1pp
M19,9%24,6%-4,8pp
SD22,0%26,8%-4,7pp
V7,4%4,7%+2,8pp

Valdeltagande: Skara 84,0% · Vara 85,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad