Skinnskatteberg vs Köping — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
17
Trygghet
36
44
Ekonomi
57
56
Boende
46
55
Utbildning
24
44
Hälsa & vård
65
32
Livsmiljö
22
Nyckeltal
4 234 stInvånare25 610 st
33,34%Skatt inkl. region33,04%
48,4 årMedelålder44,6 år
2 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 400 kr/m²
895 per 100 000 invVåldsbrott915 per 100 000 inv
8,2%Ungdomsarbetslöshet8,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
150 000 kr
600 000 kr
1 100 000 kr
2 400 000 kr
1 500 000 kr
1 850 000 kr
Utbildning
230,7Meritvärde åk 9214,2
89,2%Behöriga till yrkesprogram81,9%
78,4%Behöriga till NV/teknik69,7%
77,0%Behöriga lärare85,0%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården78,7
81%Tillgång till sjukvård88%
71%Upplever rimlig väntetid71%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,6%Inrikes flyttnetto-0,1%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,5%
8,1VAB-dagar per förälder8,9
12,4Barn i idrott27,2
77,1%Inskrivna i förskola87,8%
10,4Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
4,1Barn per anställd4,8
36,6%Behöriga förskollärare54,4%
Jobb & arbetsmarknad
77,6%Sysselsättningsgrad79,7%
369 500 krMedianinkomst382 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat79,4
41%Invånare som pendlar32%
Trygghet
46Kommunindex för trygghet47
16,0%Känner sig otrygga kvällstid33,0%
7,3%Brottsoro påverkar livskvalitet7,1%
10,5%Anmälda brott per invånare11,6%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
59%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
2,7 kmAvstånd till skyddad natur3,9 km
66%Skötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
35%Kultur- och nöjesliv43%
2 140 krKultursatsning1 282 kr
74%Bibliotek & kulturfrämjande78%
24,9%Elever i kulturskola11,4%
Klimat
1578 hSoltimmar/år1623 h
777 mmRegn/år702 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 020 krSkola & förskola33 687 kr
20 854 krÄldreomsorg17 214 kr
6 933 krFunktionsnedsättning & LSS9 656 kr
6 218 krIndivid & familjeomsorg5 459 kr
5 446 krInfrastruktur & miljö5 357 kr
3 665 krKultur & fritid3 707 kr
1 354 krPolitisk verksamhet794 kr
420 krÖvrig verksamhet690 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
28 MkrTotal investering165 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
1 MkrMaskiner & inventarier20 Mkr
27 MkrEntrepr. & konsulter141 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 20% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,8%31,3%
M13,3%16,8%
SD28,9%24,9%
C3,3%4,2%
V6,0%7,9%
KD6,0%6,3%
L5,6%4,0%
MP3,2%2,7%
S30,8%
SD28,9%82,4%Deltagart82,0%
Kommunval 2026
S32,5%32,4%
M8,9%13,2%
SD30,0%21,1%
C0,4%4,7%
V15,8%8,8%
KD0,2%4,8%
L12,0%2,3%
MP—1,9%
S32,5%
SD30,0%78,4%Deltagart79,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,6-1,3
M+1,7+2,1
SD-2,6-4,3
C-0,8-0,7
V+0,8+1,6
KD+0,7-0,1
L+1,4+1,2
MP+0,5+0,5
S-3,6-1,3
SD-2,6-4,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

