Skurup vs Svedala — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
62
Trygghet
88
73
Ekonomi
82
40
Boende
76
73
Utbildning
83
53
Hälsa & vård
76
44
Livsmiljö
39
Nyckeltal
17 139 stInvånare23 714 st
31,60%Skatt inkl. region31,42%
42,3 årMedelålder40,0 år
21 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)24 300 kr/m²
800 per 100 000 invVåldsbrott575 per 100 000 inv
6,3%Ungdomsarbetslöshet5,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 350 000 kr
1 600 000 kr
3 050 000 kr
3 850 000 kr
1 700 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
221,9Meritvärde åk 9229,0
85,3%Behöriga till yrkesprogram89,8%
80,6%Behöriga till NV/teknik85,0%
85,4%Behöriga lärare90,1%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
90%Tillgång till sjukvård91%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto+0,2%
+0,2%Befolkningstillväxt+0,6%
8,0VAB-dagar per förälder7,5
25,4Barn i idrott33,8
89,8%Inskrivna i förskola95,4%
11,5Barngruppsstorlek 1–3 år8,7
5,9Barn per anställd5,5
52,2%Behöriga förskollärare57,4%
Jobb & arbetsmarknad
82,7%Sysselsättningsgrad87,7%
391 600 krMedianinkomst441 700 kr
70,0Nöjdhet med företagsklimat82,6
62%Invånare som pendlar74%
Trygghet
44Kommunindex för trygghet37
24,0%Känner sig otrygga kvällstid22,0%
8,5%Brottsoro påverkar livskvalitet10,8%
9,9%Anmälda brott per invånare7,4%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
62%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
2,5 kmAvstånd till skyddad natur2,6 km
83%Skötsel av naturområden89%
Kultur & fritid
27%Kultur- och nöjesliv33%
956 krKultursatsning1 105 kr
75%Bibliotek & kulturfrämjande81%
15,8%Elever i kulturskola11,5%
Klimat
1847 hSoltimmar/år1868 h
476 mmRegn/år614 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 644 krSkola & förskola38 116 kr
12 421 krÄldreomsorg10 000 kr
6 851 krFunktionsnedsättning & LSS4 725 kr
3 345 krIndivid & familjeomsorg2 875 kr
2 936 krInfrastruktur & miljö5 362 kr
2 420 krKultur & fritid3 443 kr
1 012 krPolitisk verksamhet892 kr
335 krÖvrig verksamhet89 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
124 MkrTotal investering98 Mkr
34 MkrByggnader & mark52 Mkr
28 MkrMaskiner & inventarier39 Mkr
62 MkrEntrepr. & konsulter0 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,0%21,5%
M23,4%24,8%
SD30,8%28,6%
C4,8%5,4%
V5,0%3,8%
KD5,5%5,7%
L4,6%5,2%
MP3,4%3,8%
S21,0%
SD30,8%85,0%Deltagart88,9%
Kommunval 2026
S19,9%20,0%
M35,2%26,9%
SD23,0%25,4%
C5,7%4,4%
V5,7%2,4%
KD2,7%3,8%
L1,7%3,3%
MP2,1%3,8%
S19,9%
SD23,0%82,0%Deltagart87,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,1-3,2
M+3,3+2,8
SD-4,1-4,1
C-0,3+0,5
V+1,2+0,8
KD+0,5+0,3
L+1,3+1,7
MP+1,0+1,0
S-3,1-3,2
SD-4,1-4,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

