Skurup vs Svedala — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SkurupSvedala
21,0%
S21,5%
23,4%
24,8%
30,8%
SD28,6%
4,8%
5,4%
5,0%
3,8%
5,5%
5,7%
4,6%
5,2%
3,4%
3,8%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 88,9%
Kommun 2026
SkurupSvedala
19,9%
S20,0%
35,2%
26,9%
23,0%
SD25,4%
5,7%
4,4%
5,7%
2,4%
2,7%
3,8%
1,7%
3,3%
2,1%
3,8%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 87,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Skurup, den ljusare undre är Svedala. Skillnaden är Skurup minus Svedala i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,0 % 30,4 % | 35,2 % 39,5 % | 23,6 % 26,9 % | 20,6 % 22,6 % | 20,1 % 22,0 % | 23,4 % 24,8 % | -1,4 |
| S | 35,2 % 36,4 % | 26,3 % 24,2 % | 28,6 % 26,6 % | 22,6 % 21,9 % | 24,0 % 24,8 % | 21,0 % 21,5 % | -0,6 |
| SD | 7,8 % 9,3 % | 13,5 % 13,3 % | 25,1 % 24,1 % | 33,3 % 31,5 % | 34,9 % 32,7 % | 30,8 % 28,6 % | +2,2 |
| C | 8,8 % 4,6 % | 7,3 % 4,0 % | 6,7 % 4,4 % | 7,2 % 6,0 % | 5,1 % 4,8 % | 4,8 % 5,4 % | -0,5 |
| L | 6,5 % 8,2 % | 6,3 % 7,3 % | 3,8 % 5,4 % | 3,8 % 5,3 % | 3,3 % 3,5 % | 4,6 % 5,2 % | -0,6 |
| KD | 4,6 % 3,9 % | 2,8 % 3,2 % | 2,3 % 2,9 % | 4,4 % 5,3 % | 5,0 % 5,4 % | 5,5 % 5,7 % | -0,2 |
| MP | 2,9 % 2,7 % | 4,2 % 4,6 % | 3,9 % 5,1 % | 2,6 % 3,0 % | 2,4 % 2,8 % | 3,4 % 3,8 % | -0,4 |
| V | 2,8 % 2,2 % | 2,7 % 2,2 % | 3,4 % 2,1 % | 4,3 % 3,2 % | 3,8 % 3,0 % | 5,0 % 3,8 % | +1,2 |
| ÖVR | 2,4 % 2,4 % | 1,6 % 1,7 % | 0,9 % 1,1 % | 1,2 % 1,3 % | 1,4 % 0,9 % | 1,5 % 1,2 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD30,8%28,6%+2,2ppValdeltagande: Skurup 85,0% · Svedala 88,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

