Södertälje vs Gnesta — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
15
Trygghet
61
72
Ekonomi
60
10
Boende
36
28
Utbildning
47
69
Hälsa & vård
13
77
Livsmiljö
61
Nyckeltal
102 772 stInvånare11 343 st
32,38%Skatt inkl. region32,95%
40,5 årMedelålder44,8 år
25 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)22 600 kr/m²
1 475 per 100 000 invVåldsbrott684 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet4,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 650 000 kr
1 450 000 kr
4 250 000 kr
3 650 000 kr
2 700 000 kr
2 750 000 kr
Utbildning
238,9Meritvärde åk 9233,0
83,5%Behöriga till yrkesprogram86,8%
80,7%Behöriga till NV/teknik80,2%
80,7%Behöriga lärare82,3%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården79,7
91%Tillgång till sjukvård82%
64%Upplever rimlig väntetid61%
1,1 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,6%
-0,1%Befolkningstillväxt-1,0%
8,6VAB-dagar per förälder9,7
26,2Barn i idrott24,4
83,5%Inskrivna i förskola83,1%
14,0Barngruppsstorlek 1–3 år13,1
5,4Barn per anställd5,1
36,1%Behöriga förskollärare34,5%
Jobb & arbetsmarknad
76,9%Sysselsättningsgrad81,8%
371 000 krMedianinkomst396 700 kr
73,8Nöjdhet med företagsklimat73,0
40%Invånare som pendlar59%
Trygghet
36Kommunindex för trygghet46
39,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
10,5%Brottsoro påverkar livskvalitet3,7%
14,5%Anmälda brott per invånare9,2%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt99%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv69%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur2,3 km
80%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
44%Kultur- och nöjesliv48%
1 413 krKultursatsning1 415 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande78%
7,0%Elever i kulturskola22,7%
Klimat
1601 hSoltimmar/år1591 h
551 mmRegn/år586 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 995 krSkola & förskola34 761 kr
10 930 krÄldreomsorg16 136 kr
10 145 krFunktionsnedsättning & LSS9 491 kr
7 175 krIndivid & familjeomsorg4 068 kr
4 987 krInfrastruktur & miljö6 106 kr
4 157 krKultur & fritid4 102 kr
919 krPolitisk verksamhet1 058 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
−145 krÖvrig verksamhet157 kr
Investeringar · Mkr
457 MkrTotal investering61 Mkr
42 MkrByggnader & mark13 Mkr
84 MkrMaskiner & inventarier14 Mkr
304 MkrEntrepr. & konsulter34 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 45% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,9%25,9%
M19,8%19,6%
SD20,2%19,1%
C3,9%6,9%
V8,9%7,3%
KD8,1%5,4%
L4,0%4,1%
MP5,1%9,4%
S27,9%
SD20,2%74,6%Deltagart85,8%
Kommunval 2026
S28,6%19,8%
M17,9%22,9%
SD16,9%14,2%
C4,6%9,2%
V9,4%8,5%
KD9,0%4,0%
L3,1%0,4%
MP5,7%20,8%
S28,6%
SD16,9%69,2%Deltagart83,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,6-3,2
M-0,9+0,2
SD-0,7-3,0
C-0,5-0,7
V+1,9+0,4
KD-0,2+1,1
L+0,4+1,2
MP+0,3+3,2
S-0,6-3,2
SD-0,7-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

