Södertälje vs Nykvarn — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
15
Trygghet
64
72
Ekonomi
78
10
Boende
55
28
Utbildning
76
69
Hälsa & vård
68
77
Livsmiljö
53
Nyckeltal
102 772 stInvånare12 384 st
32,38%Skatt inkl. region32,30%
40,5 årMedelålder40,3 år
25 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)31 300 kr/m²
1 475 per 100 000 invVåldsbrott865 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet5,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 650 000 kr
2 050 000 kr
4 250 000 kr
4 450 000 kr
2 700 000 kr
3 050 000 kr
Utbildning
238,9Meritvärde åk 9238,0
83,5%Behöriga till yrkesprogram90,4%
80,7%Behöriga till NV/teknik89,3%
80,7%Behöriga lärare86,9%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
91%Tillgång till sjukvård88%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto0,0%
-0,1%Befolkningstillväxt+0,3%
8,6VAB-dagar per förälder7,6
26,2Barn i idrott27,1
83,5%Inskrivna i förskola90,6%
14,0Barngruppsstorlek 1–3 år14,5
5,4Barn per anställd5,6
36,1%Behöriga förskollärare47,0%
Jobb & arbetsmarknad
76,9%Sysselsättningsgrad87,3%
371 000 krMedianinkomst475 500 kr
73,8Nöjdhet med företagsklimat70,4
40%Invånare som pendlar75%
Trygghet
36Kommunindex för trygghet59
39,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
10,5%Brottsoro påverkar livskvalitet5,8%
14,5%Anmälda brott per invånare8,1%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt99%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv58%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
80%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
44%Kultur- och nöjesliv23%
1 413 krKultursatsning1 394 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande74%
7,0%Elever i kulturskola10,4%
Klimat
1601 hSoltimmar/år1561 h
551 mmRegn/år563 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 995 krSkola & förskola33 197 kr
10 930 krÄldreomsorg7 884 kr
10 145 krFunktionsnedsättning & LSS7 284 kr
7 175 krIndivid & familjeomsorg5 157 kr
4 987 krInfrastruktur & miljö10 253 kr
4 157 krKultur & fritid3 579 kr
919 krPolitisk verksamhet1 115 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
−145 krÖvrig verksamhet534 kr
Investeringar · Mkr
457 MkrTotal investering260 Mkr
42 MkrByggnader & mark2 Mkr
84 MkrMaskiner & inventarier10 Mkr
304 MkrEntrepr. & konsulter247 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 125% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,9%21,1%
M19,8%28,8%
SD20,2%25,2%
C3,9%5,5%
V8,9%3,2%
KD8,1%6,0%
L4,0%5,4%
MP5,1%3,3%
S27,9%
SD20,2%74,6%Deltagart87,8%
Kommunval 2026
S28,6%17,6%
M17,9%27,9%
SD16,9%21,1%
C4,6%4,0%
V9,4%2,5%
KD9,0%5,0%
L3,1%4,8%
MP5,7%3,3%
S28,6%
SD16,9%69,2%Deltagart84,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,6-3,8
M-0,9+3,2
SD-0,7-3,5
C-0,5+0,2
V+1,9+0,7
KD-0,2+0,8
L+0,4+0,9
MP+0,3+0,8
S-0,6-3,8
SD-0,7-3,5Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

