Södertälje vs Salem — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
15
Trygghet
43
72
Ekonomi
80
10
Boende
52
28
Utbildning
72
69
Hälsa & vård
75
77
Livsmiljö
79
Nyckeltal
102 772 stInvånare17 370 st
32,38%Skatt inkl. region32,00%
40,5 årMedelålder40,4 år
25 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)27 900 kr/m²
1 475 per 100 000 invVåldsbrott1 204 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet4,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 650 000 kr
1 800 000 kr
4 250 000 kr
4 150 000 kr
2 700 000 kr
2 550 000 kr
Utbildning
238,9Meritvärde åk 9233,5
83,5%Behöriga till yrkesprogram86,5%
80,7%Behöriga till NV/teknik82,5%
80,7%Behöriga lärare88,1%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
91%Tillgång till sjukvård86%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-1,1%
-0,1%Befolkningstillväxt-0,8%
8,6VAB-dagar per förälder8,4
26,2Barn i idrott29,1
83,5%Inskrivna i förskola90,3%
14,0Barngruppsstorlek 1–3 år14,5
5,4Barn per anställd5,5
36,1%Behöriga förskollärare35,4%
Jobb & arbetsmarknad
76,9%Sysselsättningsgrad84,3%
371 000 krMedianinkomst447 000 kr
73,8Nöjdhet med företagsklimat72,5
40%Invånare som pendlar83%
Trygghet
36Kommunindex för trygghet54
39,0%Känner sig otrygga kvällstid31,0%
10,5%Brottsoro påverkar livskvalitet9,4%
14,5%Anmälda brott per invånare9,4%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt99%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv61%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur0,7 km
80%Skötsel av naturområden77%
Kultur & fritid
44%Kultur- och nöjesliv22%
1 413 krKultursatsning840 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande73%
7,0%Elever i kulturskola18,3%
Klimat
1601 hSoltimmar/år1698 h
551 mmRegn/år536 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 995 krSkola & förskola37 849 kr
10 930 krÄldreomsorg12 821 kr
10 145 krFunktionsnedsättning & LSS6 224 kr
7 175 krIndivid & familjeomsorg3 566 kr
4 987 krInfrastruktur & miljö4 339 kr
4 157 krKultur & fritid2 374 kr
919 krPolitisk verksamhet1 056 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
−145 krÖvrig verksamhet497 kr
Investeringar · Mkr
457 MkrTotal investering122 Mkr
42 MkrByggnader & mark0 Mkr
84 MkrMaskiner & inventarier6 Mkr
304 MkrEntrepr. & konsulter112 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,9%25,0%
M19,8%23,8%
SD20,2%18,1%
C3,9%7,7%
V8,9%6,3%
KD8,1%6,3%
L4,0%5,5%
MP5,1%5,5%
S27,9%
SD20,2%74,6%Deltagart85,5%
Kommunval 2026
S28,6%22,5%
M17,9%32,2%
SD16,9%10,9%
C4,6%9,3%
V9,4%6,0%
KD9,0%4,5%
L3,1%2,6%
MP5,7%3,3%
S28,6%
SD16,9%69,2%Deltagart82,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,6-2,9
M-0,9+0,0
SD-0,7-1,4
C-0,5+1,0
V+1,9+1,5
KD-0,2+0,6
L+0,4+0,5
MP+0,3+0,6
S-0,6-2,9
SD-0,7-1,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

