Södertälje vs Strängnäs — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
15
Trygghet
55
72
Ekonomi
78
10
Boende
88
28
Utbildning
60
69
Hälsa & vård
52
77
Livsmiljö
80
Nyckeltal
102 772 stInvånare39 387 st
32,38%Skatt inkl. region32,50%
40,5 årMedelålder43,8 år
25 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)26 200 kr/m²
1 475 per 100 000 invVåldsbrott854 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 650 000 kr
1 700 000 kr
4 250 000 kr
3 800 000 kr
2 700 000 kr
2 650 000 kr
Utbildning
238,9Meritvärde åk 9236,0
83,5%Behöriga till yrkesprogram85,9%
80,7%Behöriga till NV/teknik81,4%
80,7%Behöriga lärare83,8%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården79,7
91%Tillgång till sjukvård81%
64%Upplever rimlig väntetid61%
1,1 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto+0,3%
-0,1%Befolkningstillväxt+0,2%
8,6VAB-dagar per förälder7,7
26,2Barn i idrott29,6
83,5%Inskrivna i förskola89,0%
14,0Barngruppsstorlek 1–3 år11,2
5,4Barn per anställd5,4
36,1%Behöriga förskollärare45,9%
Jobb & arbetsmarknad
76,9%Sysselsättningsgrad82,8%
371 000 krMedianinkomst415 100 kr
73,8Nöjdhet med företagsklimat76,3
40%Invånare som pendlar48%
Trygghet
36Kommunindex för trygghet32
39,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
10,5%Brottsoro påverkar livskvalitet7,8%
14,5%Anmälda brott per invånare9,4%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt97%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
80%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
44%Kultur- och nöjesliv48%
1 413 krKultursatsning1 436 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande81%
7,0%Elever i kulturskola8,0%
Klimat
1601 hSoltimmar/år1774 h
551 mmRegn/år573 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 995 krSkola & förskola32 512 kr
10 930 krÄldreomsorg12 365 kr
10 145 krFunktionsnedsättning & LSS7 327 kr
7 175 krIndivid & familjeomsorg5 724 kr
4 987 krInfrastruktur & miljö5 987 kr
4 157 krKultur & fritid3 985 kr
919 krPolitisk verksamhet782 kr
0 krHälso- och sjukvård47 kr
−145 krÖvrig verksamhet509 kr
Investeringar · Mkr
457 MkrTotal investering331 Mkr
42 MkrByggnader & mark34 Mkr
84 MkrMaskiner & inventarier63 Mkr
304 MkrEntrepr. & konsulter235 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 51% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,9%24,5%
M19,8%23,8%
SD20,2%21,2%
C3,9%6,5%
V8,9%5,2%
KD8,1%6,0%
L4,0%5,9%
MP5,1%5,2%
S27,9%
SD20,2%74,6%Deltagart86,0%
Kommunval 2026
S28,6%23,1%
M17,9%31,8%
SD16,9%15,7%
C4,6%4,8%
V9,4%5,8%
KD9,0%4,3%
L3,1%3,5%
MP5,7%4,6%
S28,6%
SD16,9%69,2%Deltagart83,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,6-2,7
M-0,90,0
SD-0,7-2,2
C-0,5-0,2
V+1,9+1,2
KD-0,2+1,0
L+0,4+1,3
MP+0,3+1,0
S-0,6-2,7
SD-0,7-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

