Hoppa till innehållet

Södertälje vs Strängnäs — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SödertäljeSträngnäs
27,9%
S
24,5%
19,8%
M
23,8%
20,2%
SD
21,2%
3,9%
C
6,5%
8,9%
V
5,2%
8,1%
KD
6,0%
4,0%
L
5,9%
5,1%
MP
5,2%
Valdeltagande 74,6%Valdeltagande 86,0%

Kommun 2026

SödertäljeSträngnäs
28,6%
S
23,1%
17,9%
M
31,8%
16,9%
SD
15,7%
4,6%
C
4,8%
9,4%
V
5,8%
9,0%
KD
4,3%
3,1%
L
3,5%
5,7%
MP
4,6%
Valdeltagande 69,2%Valdeltagande 83,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Södertälje, den ljusare undre är Strängnäs. Skillnaden är Södertälje minus Strängnäs i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,0 %
32,5 %
34,0 %
26,8 %
32,0 %
27,5 %
27,2 %
23,6 %
28,5 %
27,2 %
27,9 %
24,5 %
+3,5
M
26,8 %
32,4 %
29,5 %
35,2 %
23,1 %
28,8 %
19,8 %
26,7 %
20,6 %
23,8 %
19,8 %
23,8 %
-4,0
SD
1,9 %
2,2 %
5,6 %
6,3 %
12,3 %
14,7 %
17,5 %
19,8 %
20,9 %
23,4 %
20,2 %
21,2 %
-1,0
KD
7,2 %
6,7 %
5,4 %
5,4 %
6,9 %
4,9 %
11,2 %
5,9 %
8,3 %
4,9 %
8,1 %
6,0 %
+2,1
V
5,6 %
3,7 %
5,2 %
4,2 %
5,8 %
4,6 %
7,7 %
6,0 %
7,0 %
4,0 %
8,9 %
5,2 %
+3,7
MP
6,4 %
4,7 %
8,3 %
6,7 %
7,3 %
5,9 %
4,5 %
3,9 %
4,8 %
4,2 %
5,1 %
5,2 %
-0,1
L
7,2 %
8,3 %
6,2 %
7,7 %
4,7 %
5,4 %
4,5 %
4,9 %
3,6 %
4,6 %
4,0 %
5,9 %
-1,9
C
5,4 %
7,6 %
3,9 %
6,7 %
3,8 %
5,5 %
5,9 %
8,0 %
4,5 %
6,7 %
3,9 %
6,5 %
-2,5
ÖVR
3,5 %
2,0 %
2,0 %
1,0 %
1,4 %
0,7 %
1,8 %
1,2 %
1,8 %
1,3 %
2,1 %
1,8 %
+0,3
FI
—
—
—
—
2,7 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,9%24,5%+3,5pp
M19,8%23,8%-4,0pp
C3,9%6,5%-2,5pp
V8,9%5,2%+3,7pp
KD8,1%6,0%+2,1pp

Valdeltagande: Södertälje 74,6% · Strängnäs 86,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad