Södertälje vs Trosa — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
15
Trygghet
76
72
Ekonomi
76
10
Boende
32
28
Utbildning
76
69
Hälsa & vård
59
77
Livsmiljö
68
Nyckeltal
102 772 stInvånare14 900 st
32,38%Skatt inkl. region32,03%
40,5 årMedelålder45,1 år
25 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)30 400 kr/m²
1 475 per 100 000 invVåldsbrott637 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet3,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 650 000 kr
2 000 000 kr
4 250 000 kr
4 700 000 kr
2 700 000 kr
2 900 000 kr
Utbildning
238,9Meritvärde åk 9230,4
83,5%Behöriga till yrkesprogram90,9%
80,7%Behöriga till NV/teknik84,8%
80,7%Behöriga lärare88,3%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården79,7
91%Tillgång till sjukvård85%
64%Upplever rimlig väntetid61%
1,1 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto+0,3%
-0,1%Befolkningstillväxt-0,2%
8,6VAB-dagar per förälder7,7
26,2Barn i idrott28,4
83,5%Inskrivna i förskola90,3%
14,0Barngruppsstorlek 1–3 år10,7
5,4Barn per anställd5,4
36,1%Behöriga förskollärare50,0%
Jobb & arbetsmarknad
76,9%Sysselsättningsgrad85,1%
371 000 krMedianinkomst434 900 kr
73,8Nöjdhet med företagsklimat83,2
40%Invånare som pendlar54%
Trygghet
36Kommunindex för trygghet48
39,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
10,5%Brottsoro påverkar livskvalitet3,5%
14,5%Anmälda brott per invånare8,0%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt99%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv82%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur1,0 km
80%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
44%Kultur- och nöjesliv65%
1 413 krKultursatsning1 297 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande82%
7,0%Elever i kulturskola13,9%
Klimat
1601 hSoltimmar/år1744 h
551 mmRegn/år535 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 995 krSkola & förskola32 722 kr
10 930 krÄldreomsorg15 120 kr
10 145 krFunktionsnedsättning & LSS6 899 kr
7 175 krIndivid & familjeomsorg1 768 kr
4 987 krInfrastruktur & miljö7 602 kr
4 157 krKultur & fritid4 296 kr
919 krPolitisk verksamhet1 329 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
−145 krÖvrig verksamhet145 kr
Investeringar · Mkr
457 MkrTotal investering237 Mkr
42 MkrByggnader & mark1 Mkr
84 MkrMaskiner & inventarier24 Mkr
304 MkrEntrepr. & konsulter210 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 47% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,9%24,3%
M19,8%26,1%
SD20,2%20,1%
C3,9%6,9%
V8,9%4,1%
KD8,1%6,2%
L4,0%5,6%
MP5,1%5,5%
S27,9%
SD20,2%74,6%Deltagart88,2%
Kommunval 2026
S28,6%25,1%
M17,9%40,3%
SD16,9%12,3%
C4,6%6,0%
V9,4%3,8%
KD9,0%4,3%
L3,1%2,9%
MP5,7%4,7%
S28,6%
SD16,9%69,2%Deltagart85,6%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,6-3,1
M-0,9+1,5
SD-0,7-3,3
C-0,5+0,3
V+1,9+0,7
KD-0,2+1,2
L+0,4+1,5
MP+0,3+0,8
S-0,6-3,1
SD-0,7-3,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

