Hoppa till innehållet

Södertälje vs Trosa — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SödertäljeTrosa
27,9%
S
24,3%
19,8%
M
26,1%
20,2%
SD
20,1%
3,9%
C
6,9%
8,9%
V
4,1%
8,1%
KD
6,2%
4,0%
L
5,6%
5,1%
MP
5,5%
Valdeltagande 74,6%Valdeltagande 88,2%

Kommun 2026

SödertäljeTrosa
28,6%
S
25,1%
17,9%
M
40,3%
16,9%
SD
12,3%
4,6%
C
6,0%
9,4%
V
3,8%
9,0%
KD
4,3%
3,1%
L
2,9%
5,7%
MP
4,7%
Valdeltagande 69,2%Valdeltagande 85,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Södertälje, den ljusare undre är Trosa. Skillnaden är Södertälje minus Trosa i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
26,8 %
35,2 %
29,5 %
41,3 %
23,1 %
32,3 %
19,8 %
27,1 %
20,6 %
24,5 %
19,8 %
26,1 %
-6,3
S
36,0 %
31,0 %
34,0 %
23,5 %
32,0 %
26,6 %
27,2 %
23,4 %
28,5 %
27,3 %
27,9 %
24,3 %
+3,7
SD
1,9 %
1,9 %
5,6 %
5,8 %
12,3 %
12,2 %
17,5 %
18,8 %
20,9 %
23,4 %
20,2 %
20,1 %
+0,1
KD
7,2 %
7,0 %
5,4 %
5,4 %
6,9 %
4,3 %
11,2 %
6,3 %
8,3 %
5,0 %
8,1 %
6,2 %
+1,9
C
5,4 %
6,3 %
3,9 %
5,2 %
3,8 %
6,4 %
5,9 %
9,2 %
4,5 %
6,5 %
3,9 %
6,9 %
-2,9
V
5,6 %
3,4 %
5,2 %
3,5 %
5,8 %
3,5 %
7,7 %
5,3 %
7,0 %
3,4 %
8,9 %
4,1 %
+4,9
MP
6,4 %
4,9 %
8,3 %
7,4 %
7,3 %
6,6 %
4,5 %
4,1 %
4,8 %
4,7 %
5,1 %
5,5 %
-0,4
L
7,2 %
7,9 %
6,2 %
7,0 %
4,7 %
5,1 %
4,5 %
4,7 %
3,6 %
4,1 %
4,0 %
5,6 %
-1,7
ÖVR
3,5 %
2,4 %
2,0 %
1,0 %
1,4 %
0,8 %
1,8 %
1,1 %
1,8 %
1,1 %
2,1 %
1,3 %
+0,7
FI
—
—
—
—
2,7 %
2,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,9%24,3%+3,7pp
M19,8%26,1%-6,3pp
C3,9%6,9%-2,9pp
V8,9%4,1%+4,9pp

Valdeltagande: Södertälje 74,6% · Trosa 88,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad