Sorsele vs Arjeplog — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
44
Trygghet
83
29
Ekonomi
40
44
Boende
54
64
Utbildning
53
52
Hälsa & vård
37
37
Livsmiljö
30
Nyckeltal
2 362 stInvånare2 570 st
35,45%Skatt inkl. region34,84%
48,4 årMedelålder49,0 år
0 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)3 600 kr/m²
1 187 per 100 000 invVåldsbrott426 per 100 000 inv
3,4%Ungdomsarbetslöshet4,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
0 kr
250 000 kr
750 000 kr
1 350 000 kr
900 000 kr
1 950 000 kr
Utbildning
223,5Meritvärde åk 9229,9
89,3%Behöriga till yrkesprogram77,8%
89,3%Behöriga till NV/teknik77,8%
69,1%Behöriga lärare83,0%
Hälsa & vård
79,4Nöjdhet med vården78,2
68%Tillgång till sjukvård81%
57%Upplever rimlig väntetid50%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+1,0%Inrikes flyttnetto-0,3%
+0,2%Befolkningstillväxt-1,1%
7,2VAB-dagar per förälder9,2
19,7Barn i idrott17,5
92,1%Inskrivna i förskola90,0%
1,0Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
4,0Barn per anställd4,1
35,2%Behöriga förskollärare30,8%
Jobb & arbetsmarknad
87,1%Sysselsättningsgrad87,5%
373 700 krMedianinkomst391 300 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
23%Invånare som pendlar12%
Trygghet
83Kommunindex för trygghet77
4,0%Känner sig otrygga kvällstid3,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
9,1%Anmälda brott per invånare8,0%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt97%
58%Nöjdhet idrott & friluftsliv76%
3,0 kmAvstånd till skyddad natur3,3 km
74%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
42%Kultur- och nöjesliv54%
1 552 krKultursatsning2 391 kr
75%Bibliotek & kulturfrämjande76%
Saknar dataElever i kulturskola11,9%
Klimat
1763 hSoltimmar/år1820 h
969 mmRegn/år928 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 233 krSkola & förskola32 465 kr
27 905 krÄldreomsorg29 234 kr
14 278 krInfrastruktur & miljö11 465 kr
6 346 krFunktionsnedsättning & LSS8 177 kr
3 529 krKultur & fritid4 250 kr
2 896 krIndivid & familjeomsorg2 780 kr
1 721 krPolitisk verksamhet1 892 kr
0 krHälso- och sjukvård−230 kr
−632 krÖvrig verksamhet−133 kr
Investeringar · Mkr
16 MkrTotal investering23 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
1 MkrMaskiner & inventarier1 Mkr
16 MkrEntrepr. & konsulter22 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,8%32,2%
M14,4%13,9%
SD22,6%22,7%
C7,7%4,4%
V5,0%6,6%
KD8,2%7,2%
L2,4%5,4%
MP7,5%6,1%
S29,8%
SD22,6%83,5%Deltagart84,0%
Kommunval 2026
S26,6%39,5%
M22,7%1,7%
SD6,6%4,0%
C26,9%5,3%
V7,7%7,2%
KD1,4%0,7%
L0,2%8,5%
MP7,9%0,4%
S26,6%
SD6,6%78,9%Deltagart80,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-9,4-5,7
M+3,0+4,9
SD+0,9-2,1
C-0,1-0,1
V-2,4-1,2
KD+1,2-1,6
L+0,2+2,5
MP+5,2+2,7
S-9,4-5,7
SD+0,9-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

