Staffanstorp vs Lomma — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
84
Trygghet
90
87
Ekonomi
88
85
Boende
87
88
Utbildning
89
83
Hälsa & vård
88
24
Livsmiljö
80
Nyckeltal
27 482 stInvånare24 677 st
30,12%Skatt inkl. region30,72%
40,4 årMedelålder43,6 år
27 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)40 500 kr/m²
569 per 100 000 invVåldsbrott385 per 100 000 inv
4,9%Ungdomsarbetslöshet3,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 750 000 kr
2 650 000 kr
4 150 000 kr
5 850 000 kr
1 950 000 kr
2 450 000 kr
Utbildning
240,7Meritvärde åk 9272,5
92,1%Behöriga till yrkesprogram97,0%
86,1%Behöriga till NV/teknik95,6%
86,8%Behöriga lärare92,4%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
94%Tillgång till sjukvård96%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto-0,2%
+0,7%Befolkningstillväxt-0,2%
7,4VAB-dagar per förälder6,6
35,6Barn i idrott50,8
88,5%Inskrivna i förskola90,9%
12,3Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
5,4Barn per anställd5,8
45,5%Behöriga förskollärare59,4%
Jobb & arbetsmarknad
86,7%Sysselsättningsgrad86,4%
453 900 krMedianinkomst552 100 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat78,2
78%Invånare som pendlar77%
Trygghet
53Kommunindex för trygghet67
19,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
9,5%Brottsoro påverkar livskvalitet5,5%
7,9%Anmälda brott per invånare7,6%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt99%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
3,9 kmAvstånd till skyddad natur0,7 km
85%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
25%Kultur- och nöjesliv44%
960 krKultursatsning1 159 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande81%
11,0%Elever i kulturskola14,3%
Klimat
1819 hSoltimmar/år1807 h
542 mmRegn/år519 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
38 506 krSkola & förskola36 502 kr
10 901 krÄldreomsorg11 871 kr
4 527 krFunktionsnedsättning & LSS4 338 kr
3 030 krIndivid & familjeomsorg2 568 kr
2 931 krInfrastruktur & miljö7 213 kr
2 560 krKultur & fritid3 176 kr
765 krPolitisk verksamhet929 kr
132 krÖvrig verksamhet623 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
83 MkrTotal investering287 Mkr
2 MkrByggnader & mark25 Mkr
3 MkrMaskiner & inventarier8 Mkr
78 MkrEntrepr. & konsulter251 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 45% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,6%19,1%
M28,6%28,8%
SD20,2%14,7%
C6,8%11,9%
V4,4%2,1%
KD5,1%6,2%
L5,8%10,8%
MP4,6%5,7%
S23,6%
SD20,2%88,5%Deltagart91,9%
Kommunval 2026
S21,8%19,1%
M52,8%35,6%
SD7,7%10,4%
C3,7%4,4%
V3,5%1,4%
KD1,8%3,2%
L4,0%8,9%
MP4,3%4,1%
S21,8%
SD7,7%86,7%Deltagart91,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,6-4,1
M+1,7-0,6
SD-3,0-2,9
C+0,6+3,4
V+1,2-0,1
KD+0,6+1,3
L+0,4+1,8
MP+1,1+1,1
S-2,6-4,1
SD-3,0-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

