Staffanstorp vs Malmö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
84
Trygghet
16
87
Ekonomi
76
85
Boende
16
88
Utbildning
72
83
Hälsa & vård
88
24
Livsmiljö
51
Nyckeltal
27 482 stInvånare367 924 st
30,12%Skatt inkl. region32,42%
40,4 årMedelålder39,2 år
27 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)33 500 kr/m²
569 per 100 000 invVåldsbrott1 358 per 100 000 inv
4,9%Ungdomsarbetslöshet6,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 750 000 kr
2 200 000 kr
4 150 000 kr
5 350 000 kr
1 950 000 kr
2 850 000 kr
Utbildning
240,7Meritvärde åk 9235,5
92,1%Behöriga till yrkesprogram84,4%
86,1%Behöriga till NV/teknik79,4%
86,8%Behöriga lärare88,7%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
94%Tillgång till sjukvård97%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto+0,0%
+0,7%Befolkningstillväxt+0,6%
7,4VAB-dagar per förälder8,0
35,6Barn i idrott32,7
88,5%Inskrivna i förskola85,0%
12,3Barngruppsstorlek 1–3 år14,1
5,4Barn per anställd4,8
45,5%Behöriga förskollärare35,8%
Jobb & arbetsmarknad
86,7%Sysselsättningsgrad74,6%
453 900 krMedianinkomst369 100 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat70,4
78%Invånare som pendlar29%
Trygghet
53Kommunindex för trygghet50
19,0%Känner sig otrygga kvällstid30,0%
9,5%Brottsoro påverkar livskvalitet8,5%
7,9%Anmälda brott per invånare16,2%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt98%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
3,9 kmAvstånd till skyddad natur3,8 km
85%Skötsel av naturområden90%
Kultur & fritid
25%Kultur- och nöjesliv86%
960 krKultursatsning2 260 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande84%
11,0%Elever i kulturskola7,9%
Klimat
1819 hSoltimmar/år1954 h
542 mmRegn/år534 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
38 506 krSkola & förskola31 086 kr
10 901 krÄldreomsorg10 556 kr
4 527 krFunktionsnedsättning & LSS8 161 kr
3 030 krIndivid & familjeomsorg10 506 kr
2 931 krInfrastruktur & miljö3 739 kr
2 560 krKultur & fritid4 261 kr
765 krPolitisk verksamhet497 kr
132 krÖvrig verksamhet1 293 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
83 MkrTotal investering2 691 Mkr
2 MkrByggnader & mark17 Mkr
3 MkrMaskiner & inventarier281 Mkr
78 MkrEntrepr. & konsulter2 185 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 45% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,6%29,0%
M28,6%16,5%
SD20,2%13,2%
C6,8%5,9%
V4,4%17,2%
KD5,1%3,3%
L5,8%4,6%
MP4,6%9,3%
S23,6%
SD20,2%88,5%Deltagart80,1%
Kommunval 2026
S21,8%29,4%
M52,8%18,9%
SD7,7%11,8%
C3,7%4,1%
V3,5%17,4%
KD1,8%1,9%
L4,0%3,1%
MP4,3%8,5%
S21,8%
SD7,7%86,7%Deltagart77,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,6-0,6
M+1,7-1,4
SD-3,0-3,2
C+0,6+0,4
V+1,2+4,7
KD+0,6+0,3
L+0,4+0,1
MP+1,1+1,8
S-2,6-0,6
SD-3,0-3,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

