Stenungsund vs Lilla Edet — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
80
Trygghet
38
79
Ekonomi
48
60
Boende
23
78
Utbildning
15
72
Hälsa & vård
21
58
Livsmiljö
43
Nyckeltal
27 854 stInvånare14 398 st
33,12%Skatt inkl. region33,85%
42,7 årMedelålder42,4 år
31 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)14 700 kr/m²
592 per 100 000 invVåldsbrott929 per 100 000 inv
4,6%Ungdomsarbetslöshet6,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 050 000 kr
950 000 kr
4 200 000 kr
2 650 000 kr
2 700 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
226,2Meritvärde åk 9199,4
86,9%Behöriga till yrkesprogram76,3%
85,1%Behöriga till NV/teknik71,2%
89,9%Behöriga lärare77,6%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
87%Tillgång till sjukvård85%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-0,2%
+0,0%Befolkningstillväxt-0,3%
7,4VAB-dagar per förälder8,5
40,8Barn i idrott20,4
89,6%Inskrivna i förskola83,5%
13,2Barngruppsstorlek 1–3 år15,4
5,2Barn per anställd5,0
48,3%Behöriga förskollärare48,9%
Jobb & arbetsmarknad
86,6%Sysselsättningsgrad82,9%
453 900 krMedianinkomst399 100 kr
77,8Nöjdhet med företagsklimat78,8
53%Invånare som pendlar65%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet39
21,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
5,8%Brottsoro påverkar livskvalitet6,5%
7,6%Anmälda brott per invånare9,5%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt97%
62%Nöjdhet idrott & friluftsliv50%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
73%Skötsel av naturområden70%
Kultur & fritid
40%Kultur- och nöjesliv42%
929 krKultursatsning1 318 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande70%
6,7%Elever i kulturskola10,4%
Klimat
1810 hSoltimmar/år1666 h
988 mmRegn/år923 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 133 krSkola & förskola33 211 kr
11 922 krÄldreomsorg13 947 kr
9 006 krFunktionsnedsättning & LSS8 289 kr
5 291 krInfrastruktur & miljö5 365 kr
4 666 krIndivid & familjeomsorg5 740 kr
3 328 krKultur & fritid2 955 kr
820 krPolitisk verksamhet569 kr
569 krÖvrig verksamhet599 kr
30 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
367 MkrTotal investering105 Mkr
16 MkrByggnader & mark24 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier26 Mkr
329 MkrEntrepr. & konsulter55 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 28% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,1%26,0%
M23,0%15,9%
SD20,8%30,6%
C6,6%5,3%
V5,2%7,1%
KD7,6%6,7%
L6,4%3,5%
MP4,9%3,1%
S24,1%
SD20,8%88,2%Deltagart82,5%
Kommunval 2026
S21,1%21,2%
M22,7%11,7%
SD16,7%29,7%
C6,2%20,4%
V5,9%7,5%
KD5,5%6,1%
L4,0%1,0%
MP4,4%2,1%
S21,1%
SD16,7%86,1%Deltagart79,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,6-2,8
M+0,9+2,7
SD-3,0-4,7
C+0,8+0,4
V+1,0+1,3
KD+1,6+1,2
L+1,5+1,0
MP+0,9+0,9
S-3,6-2,8
SD-3,0-4,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

