Stenungsund vs Orust — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
80
Trygghet
78
79
Ekonomi
55
60
Boende
20
78
Utbildning
76
72
Hälsa & vård
61
58
Livsmiljö
68
Nyckeltal
27 854 stInvånare15 363 st
33,12%Skatt inkl. region33,69%
42,7 årMedelålder48,9 år
31 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)30 100 kr/m²
592 per 100 000 invVåldsbrott580 per 100 000 inv
4,6%Ungdomsarbetslöshet4,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 050 000 kr
1 950 000 kr
4 200 000 kr
3 700 000 kr
2 700 000 kr
3 100 000 kr
Utbildning
226,2Meritvärde åk 9230,8
86,9%Behöriga till yrkesprogram89,2%
85,1%Behöriga till NV/teknik87,1%
89,9%Behöriga lärare86,7%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
87%Tillgång till sjukvårdSaknar data
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto+0,2%
+0,0%Befolkningstillväxt+0,1%
7,4VAB-dagar per förälder7,6
40,8Barn i idrott20,6
89,6%Inskrivna i förskola88,7%
13,2Barngruppsstorlek 1–3 år11,6
5,2Barn per anställd6,0
48,3%Behöriga förskollärare55,6%
Jobb & arbetsmarknad
86,6%Sysselsättningsgrad84,5%
453 900 krMedianinkomst406 400 kr
77,8Nöjdhet med företagsklimat64,3
53%Invånare som pendlar46%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet65
21,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
5,8%Brottsoro påverkar livskvalitet5,7%
7,6%Anmälda brott per invånare7,6%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigtSaknar data
62%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,4 kmAvstånd till skyddad natur2,1 km
73%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
40%Kultur- och nöjeslivSaknar data
929 krKultursatsning1 215 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
6,7%Elever i kulturskola20,8%
Klimat
1810 hSoltimmar/år2259 h
988 mmRegn/år867 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 133 krSkola & förskola30 513 kr
11 922 krÄldreomsorg19 555 kr
9 006 krFunktionsnedsättning & LSS9 654 kr
5 291 krInfrastruktur & miljö4 701 kr
4 666 krIndivid & familjeomsorg4 443 kr
3 328 krKultur & fritid2 241 kr
820 krPolitisk verksamhet1 006 kr
569 krÖvrig verksamhet828 kr
30 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
367 MkrTotal investering204 Mkr
16 MkrByggnader & mark2 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier7 Mkr
329 MkrEntrepr. & konsulter182 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 28% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,1%24,4%
M23,0%20,1%
SD20,8%21,9%
C6,6%7,2%
V5,2%4,2%
KD7,6%7,8%
L6,4%6,1%
MP4,9%6,5%
S24,1%
SD20,8%88,2%Deltagart87,7%
Kommunval 2026
S21,1%21,0%
M22,7%20,1%
SD16,7%13,8%
C6,2%11,8%
V5,9%4,8%
KD5,5%4,8%
L4,0%4,9%
MP4,4%6,7%
S21,1%
SD16,7%86,1%Deltagart85,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,6-3,9
M+0,9+2,2
SD-3,0-3,8
C+0,8+0,8
V+1,0-0,5
KD+1,6+1,3
L+1,5+1,8
MP+0,9+1,6
S-3,6-3,9
SD-3,0-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

