Stockholm vs Järfälla — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
18
Trygghet
23
89
Ekonomi
84
11
Boende
14
86
Utbildning
37
84
Hälsa & vård
82
85
Livsmiljö
81
Nyckeltal
999 239 stInvånare90 180 st
30,55%Skatt inkl. region31,52%
40,7 årMedelålder39,4 år
75 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)29 900 kr/m²
1 317 per 100 000 invVåldsbrott1 015 per 100 000 inv
4,3%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
4 900 000 kr
1 950 000 kr
7 100 000 kr
5 000 000 kr
3 800 000 kr
2 550 000 kr
Utbildning
256,6Meritvärde åk 9231,5
89,2%Behöriga till yrkesprogram84,8%
86,3%Behöriga till NV/teknik80,7%
85,2%Behöriga lärare85,5%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
Saknar dataTillgång till sjukvård91%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto+0,8%
+0,4%Befolkningstillväxt+1,4%
7,1VAB-dagar per förälder8,0
35,6Barn i idrott28,0
86,5%Inskrivna i förskola84,0%
12,7Barngruppsstorlek 1–3 år13,6
5,0Barn per anställd5,6
33,2%Behöriga förskollärare35,6%
Jobb & arbetsmarknad
80,3%Sysselsättningsgrad80,4%
445 400 krMedianinkomst405 500 kr
68,6Nöjdhet med företagsklimat77,2
28%Invånare som pendlar73%
Trygghet
64Kommunindex för trygghet50
25,0%Känner sig otrygga kvällstid36,0%
7,9%Brottsoro påverkar livskvalitet12,6%
19,2%Anmälda brott per invånare15,1%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt98%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv76%
1,1 kmAvstånd till skyddad natur0,9 km
Saknar dataSkötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv41%
1 482 krKultursatsning1 177 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande79%
9,6%Elever i kulturskola7,0%
Klimat
1753 hSoltimmar/år1765 h
531 mmRegn/år525 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 809 krSkola & förskola30 296 kr
9 805 krÄldreomsorg9 586 kr
6 368 krFunktionsnedsättning & LSS7 642 kr
5 079 krIndivid & familjeomsorg5 117 kr
3 131 krKultur & fritid2 954 kr
3 019 krInfrastruktur & miljö5 397 kr
604 krÖvrig verksamhet52 kr
479 krPolitisk verksamhet608 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
7 974 MkrTotal investering1 008 Mkr
251 MkrByggnader & mark133 Mkr
255 MkrMaskiner & inventarier13 Mkr
6 844 MkrEntrepr. & konsulter863 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 39% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,3%31,3%
M19,1%19,2%
SD8,3%13,6%
C9,8%5,7%
V13,0%13,4%
KD3,9%5,0%
L7,1%5,0%
MP11,1%5,2%
S26,3%
SD8,3%85,8%Deltagart81,0%
Kommunval 2026
S26,5%31,1%
M22,3%18,4%
SD7,4%10,2%
C7,6%4,4%
V14,5%13,5%
KD4,2%3,9%
L5,0%5,9%
MP11,0%5,0%
S26,5%
SD7,4%83,0%Deltagart76,6%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,7+0,6
M+0,0-1,9
SD-2,3-2,8
C+1,3-0,4
V+1,3+4,3
KD+0,7+0,8
L+0,2-0,2
MP+1,1+0,3
S-1,7+0,6
SD-2,3-2,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

