Storuman vs Lycksele — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
71
Trygghet
45
23
Ekonomi
16
76
Boende
88
59
Utbildning
23
31
Hälsa & vård
11
21
Livsmiljö
12
Nyckeltal
5 543 stInvånare12 159 st
34,95%Skatt inkl. region34,90%
48,2 årMedelålder44,0 år
1 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)4 600 kr/m²
845 per 100 000 invVåldsbrott947 per 100 000 inv
3,7%Ungdomsarbetslöshet5,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
50 000 kr
300 000 kr
950 000 kr
1 200 000 kr
2 350 000 kr
450 000 kr
Utbildning
224,1Meritvärde åk 9215,6
85,7%Behöriga till yrkesprogram77,3%
85,7%Behöriga till NV/teknik77,3%
86,0%Behöriga lärare85,7%
Hälsa & vård
79,4Nöjdhet med vården79,4
73%Tillgång till sjukvård93%
57%Upplever rimlig väntetid57%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto+0,4%
-0,6%Befolkningstillväxt+0,3%
8,5VAB-dagar per förälder8,1
22,4Barn i idrott25,6
88,7%Inskrivna i förskola90,9%
9,0Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
3,2Barn per anställd4,6
40,4%Behöriga förskollärare27,5%
Jobb & arbetsmarknad
85,7%Sysselsättningsgrad85,1%
378 500 krMedianinkomst390 800 kr
82,1Nöjdhet med företagsklimat80,6
17%Invånare som pendlar10%
Trygghet
80Kommunindex för trygghet62
8,0%Känner sig otrygga kvällstid11,0%
4,9%Brottsoro påverkar livskvalitet3,6%
10,3%Anmälda brott per invånare10,6%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
2,8 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
73%Skötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
35%Kultur- och nöjesliv55%
1 232 krKultursatsning1 996 kr
75%Bibliotek & kulturfrämjande84%
15,4%Elever i kulturskola7,6%
Klimat
1441 hSoltimmar/år1636 h
990 mmRegn/år738 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
37 116 krSkola & förskola35 835 kr
25 984 krÄldreomsorg20 443 kr
8 259 krFunktionsnedsättning & LSS13 289 kr
7 826 krInfrastruktur & miljö6 156 kr
4 511 krIndivid & familjeomsorg4 938 kr
3 960 krKultur & fritid4 337 kr
1 909 krPolitisk verksamhet1 275 kr
87 krÖvrig verksamhet692 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
71 MkrTotal investering88 Mkr
0 MkrByggnader & mark1 Mkr
6 MkrMaskiner & inventarier29 Mkr
64 MkrEntrepr. & konsulter59 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 24% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,6%36,1%
M15,4%15,5%
SD21,1%16,7%
C6,6%4,7%
V5,9%6,6%
KD9,0%12,0%
L3,2%3,7%
MP6,1%3,3%
S30,6%
SD21,1%79,8%Deltagart82,4%
Kommunval 2026
S22,2%31,7%
M11,7%9,6%
SD10,4%5,5%
C15,7%2,6%
V15,2%5,8%
KD5,1%40,2%
L9,6%2,8%
MP4,1%1,8%
S22,2%
SD10,4%77,1%Deltagart80,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,9-4,3
M+2,4+0,8
SD-1,9-1,5
C+0,2-0,5
V-1,3+1,2
KD+1,1+1,7
L-0,7+0,9
MP+3,0+1,1
S-3,9-4,3
SD-1,9-1,5Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

